Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları uzmanlarına açık meydan okuma

Bakırköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesi geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınlayarak internet bağımlılığını gündeme getirdi. Hastanenin iki uzman doktoru, konu hakkında fikir beyan ederek bunun çok ciddi bir hastalık olduğunu, bununla ilgili ilaç tedavisi uygulanması gerekebileceğini söyledi.

Uzmanlar “bazı kullanıcılar internete girişlerini kontrol edemeyerek iş, sosyal ve özel alandaki işlevselliklerinde sorun yaşamaya başladılar” diyor. Bunu sorunlu kullanım hatta bağımlılık olarak niteliyor.

İki uzman sorunları şöyle sıralıyor: İnternet kullanımıyla ilgili aşırı zihinsel meşguliyet, kullanımı sınırlama ve kontrol etmeyle ilgili yineleyici düşünceler, erişim isteğini durduramama, işlevselliğin çeşitli düzeylerde bozulmasına karşın internet kullanmayı sürdürme, giderek artan sürelerde internette zaman geçirme, kullanma olanağı bulunamadığı zaman arama ve aşerme gibi davranışlar…

İki uzmanımız, bültene bakılacak olunursa bugüne kadar internet bağımlılığı hakkında araştırmalar yapmış, ama internet bağımlılığı ya da sorunlu internet kullanımının henüz diğer bağımlılık tiplerindeki gibi çerçevesi tam çizilmiş bir tanı ve değerlendirme ölçütüne sahip olmadığını ortaya koymuş. Ama tüm dünyaya gönderdikleri basın bülteninin üstüne çağımızın köleliği internet bağımlılığı koymuş.

Ben de sigaranın “sağlığa yararları” konusunda araştırmalar yaptım ama bu konuda tam çizilmiş bir tanı bulamadım. Buna rağmen “sigara sağlığa yararlıdır” diye başlık atsam doğru olur mu? Onların yaptığından ne kadar farklı olur?

Uzmanlar; depresyonun, manik depresifliğin, anksiyetenin, utangaçlığın, kişilik bozukluklarının internet bağımlılığında en çok rastlanan psikiyatrik tanılar olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlarımıza soruyorum: Ya bu sayılanlar sonuç değil de sebepse? Yani ya insanlar internet bağımlılığı yüzünden depresif değilse de depresif olduğu için internete giriyorsa? Siz sonuçları ortadan kaldırarak sebepleri eleyebilir misiniz? Mesela bir insana öksürüp şurubu verip öksürmesini engelleyerek tüberkülozu ortadan kaldırmayı sağlayabilir misiniz?

Yurdumuzun insanları doktorlara çok güvenir. Eğer siz insanları bu derecede korkuya sevk edecek kontrolsüz yazılar yayımlarsanız insanlar size inanır. Bazılarının vermeyi çok sevdiği yeşil reçeteli ilaçları sırf çok meraklı ve internette gezmeyi seviyor diye boğazından içeri itebilir.

Ben doktorlarımıza açıkça meydan okuyorum: Türkiye’ye geldiğinden beri internetteyim. Türkiye’de internetin hemen tüm köşe taşları yerine konarken orada bulundum. Günde hepinizin yapabileceğinden daha fazla internete giriyorum. Eşimi, işimi ve evimi internetten buldum. Bahsi geçen bağımlılığa en yakın şeyler bende var. Haydi bende o hızla genellediğiniz şeyleri bulun, bana uygun yeşil reçeteyi önerin. İstediğiniz tetkike razıyım. Sadece bunların hepsini benim seçeceğim farmakolog ve psikiyatrlarla sağlamasını yapacağız.

Var mısınız?

Bu arada uzmanların isimlerini yazmadım çünkü onlara iki gün ulaşmayı denedim ve başaramadım. Sorularımın cevaplarını onlardan alabilseydim iyi olacaktı, ama ben gazetecilik olarak üstüme düşeni yaptım.