Fenerbahçe YandexFenerbahçe ile Yandex arasında bir anlaşma yapıldı. Basına yansıdı ama bir türlü sözleşme detayları bizlere yansımadı. Zaten verilmesini de beklemiyorum. Ama yansımalardan ve resmi açıklamalardan yola çıkarak sizler için mümkün olduğunca bir analiz çıkarmaya çalıştım. TKNLJ formatında sizlerle paylaşmak istiyorum:

 • Fenerbahçe resmi sitesinde konuyla ilgili şöyle bir açıklama var: 1 milyon Fenerbahçe taraftarının, 1 yıl süreyle günde 25-30 kez Fenerbahçe Yandex Browser veya Fenerbahçe Yandex Arama Motoru kullanması halinde, Fenerbahçe’ye yıllık yaklaşık 40 milyon dolar bir gelir sağlayacak. (Haberde bir taraftarın bu şartları yerine getirdiğinde yılda 36 dolar kazandıracağı da dile getiriliyor. Yaklaşık 40 milyon dolar sanırım böyle elde ediliyor)
 • Hızlı bir arama yaparsak 2012 yılında ortalama bir ABD Google kullanıcısının günde 4,4 arama yaptığını bulmak mümkün. Ben kendi aramalarıma baktığımda haber amaçlı olarak günde 20-25 arası arama yaptığımı buldum. Ortalama 1 milyon kullanıcının günde 25-30 arama yapması için bilgiye çok aç olması lazım. Çünkü günde 30 arama yapacak konu bulmak çok kolay değil.
 • Ortalama 30 arama yapan bir kullanıcının yılda 11 bin arama yapmış olması lazım. Bu da 36 dolar kazandırıyor tezinden yola çıkarsak her bin arama için ödenen miktarı 3,27 dolara geliyor. Bu gerçekten inanılmaz yüksek bir tutar.
 • Örneğin ABD’de yüksek kalitedeki sitelerin her bin gösterimi için 3-4 dolar veren sistemler var. Ama arama yapmak ve tarayıcı kullanmaya yönelik bu paranın verilmesi için Yandex’in gerçekten çok istekli olması lazım.
 • Anlaşmanın 3 senelik olduğu dile getiriliyor. Böylesi bir anlaşma için oldukça iyi bir süre…
 • İşin çetrefilleştiği nokta şu: Yandex 2014 yılında 902,4 milyon dolar kazanmış. Gelirlerinin yaklaşık yüzde 4,5 gibi bir kısmını Fenerbahçe’ye vermeyi taahhüt ediyor şu andaki şartlarda. Aziz Yıldırım bu gelirin 100 milyon dolara çıkmasını hedeflediklerini dile getiriyor. Yani ya gelirlerin yüzde 11’lik bir kısmını Fenerbahçeye verecek. Ya da o günlerde Fenerbahçe’den aldığı kullanıcılarla toplam gelirini 20 milyar dolara çıkaracak…
 • Bundan seneler önce Yandex’in sahipleriyle Moskova’da yaptığımız buluşmada Google reklamları gibi olan mekanizmalarını günü geldiğinde devreye sokacaklarını dile getirmişlerdi. Ama onlar Google’ın izinden gitmeyi değil hükümetle ters düşmeyecek bir yapıyı kurmayı planlıyorlardı. Acaba diyorum Fenerbahçe anlaşmasının ardında yatan gizli plan bu olabilir mi? Bekleyip göreceğiz.
 • Yandex Fenerbahçe’ye böylesine büyük kıyak bir tarife yapınca diğer takım taraftarı onun hakkında ne düşünecek? Eline sağlık diyecek mi? Elimizde Türk Telekom ve Vodafone gibi örnekler var. Bekleyip göreceğiz…

 

2 YORUMLAR

 1. Bugün Habertürk gazetesinde Yandex Türkiye CEO’sunun röportajı vardı bu konuyla ilgili. Galatasaray ve Beşiktaş’la da konuşulmuş fakat kabul etmemişler. Fenerbahçe kabul etti diye değil niye bizim kulübümüz kabul etmedi diye kendi kulüplerini suçlamalı o taraftarlar. (CEO tanınan ve fanatik Galatasaraylıdır bu arada)

  Yandex veya herhangi bir şirket Fenerbahçe veya diğer kulüple ile bir sponsorluk anlaşması yapmışsa diğer taraftarların etkilenecek birşey yok ki?

  Mesela 15 yıldır Telsim-Vodafone abonesiyiz. Beşiktaş anlaşması sonrasında ne Fenerbahçeli ailem ne de Fenerbahçeli arkadaşlarım değiştirdi veya düşündü. Aynı şey TT içinde geçerli. 6 yıl önce Turkcell Superonline kullanmaya başlamasaydım TT kullanmaya devam edecektim. Bu anlaşma ile benim veya tanıdığım birinin kullanımı arasında bir değişim olmadı. THY, Denizbank, Ülker, Integral Forex, Odeabank, Mng Kargo, Beko, Yuriçi Kargo, Daiken, Huawei vs vs. Bir sürü böyle marka var. Denizbank Galatasaray’ın stad locaları için çok iyi bir kaynak sağladı mesela. Ben Denizbankla çalışmam demiyorum ki. Kişisel menfaatle ilgilidir bunlar.

  Yani taraftarlar genellikle böyle düşünmüyor. Gerçekten bahsedildiği gibi olsaydı zaten hiçbir firma bu işlere girmezdi. Biraz mantık lazım.

  Taraftarın yapacağını da söyleyeyim günde yarım saatini ayıracak ve aklına gelen aramaları yapacak. Rutin dışı. O şekilde günde 20 aramayı çok rahat aşılır. Ve gün içinde bir siteye girecekse önce fbyandex üzerinden arayacak öyle girecek. Bunları yapıyoruz.

  • Taraftarın kimseyi suçladığı yok. Yazıyı yanlış anlamış olabilirsiniz. Ben taraftar ilgi göstermez tepki verir demiyorum. Acaba diyorum. Sizin söylediğinizin tersini söyleyen insanlar da var. Tartışmamız lazım. Ben bu tarz bir anlaşmanın doğru gitmesini isterim. Takımlardan bağımsız olarak isterim. Ama bazı şeyler mesela arama sayıları, sizin dediğiniz gibi bir milyon kişiye günde 30 arama yaptırabilmek… Bana çok gerçekçi gelmiyor…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.