Halkı para için mi galeyana getiriyorlar?

Bir üniversite hocası… Kendine iş edinmiş. Teker teker illeri dolaşarak insanları baz istayonları ve cep telefonlarına karşı uyarıyor. Aslında uyarmak deyince sanki işin içinde bilimsel bir yön varmış gibi gözüküyor. Ama bu hocanın yaptıkları ne yazık ki öyle bilimsellikle filan açıklanacak bir şey değil. Hoca diyor ki 3G telefonlarla mikrodalga fırın arasında hiçbir fark yok. Birisi eti nasıl kızartıyorsa diğeri de beyninizi öyle kızartıyor.

Ne kadar akıllı da olsanız, okul da okumuş olsanız bu açıklamayı yapan kiyi üniversite hocası olunca içinizi bir korku sarıyor. Acaba olabilir mi diyorsunuz kendi kendinize… Ama mikrodalga fırınlarda 500 – 600 watt güç basılıyor, telefonlarda miliwatlar seviyesinde… Arada neredeyse milyon kat fark var. Haydi biz bunu düşünemiyoruz diyelim, hoca bunu bilmiyor mu? Bilmemesi teorik olarak imkansız.

O zaman neden bunu yapıyor? Meşhur olmak için mi? Bu bana zor gözüküyor. Çünkü söyledikleri şeylerle bir insanın meşhur olması imkansız zira bilim çevresi bu söylenenlerle dalga geçiyor. Dünyanın en akıllı insanı şeklinde meşhur olabilmeniz mümkün değil bu söylenenlerle…

Peki o zaman hocamızın motivasyonu halkı korkutmak ve bundna sadistçe bir zevk almak mıdır? Zannetmiyorum. Kimse o kadar kötü yürekli değildir çünkü ülkemizde 70 milyona yakın bir cep telefonu kullanıcısı var.

Geriye bir tek para kalıyor. Bu insanlar bu işi para için yapıyor olabilirler. Hayır sandığınız gibi kablolu sistem geliştirtenlerin bu adamları beslemesi değil konu… Biraz araştırınca bu insanların bazılarının ellerinde baz istasyonu ve SAR değerleri ölçümü için alınmış yetki belgeleri olduğunu görüyorsunuz. Bu yetki belgeleriyle yapıln her ölçümden güzel para kazanılıyor. Mesela Bursa’da toplantı yapıp aman ha kanser olursunuz diyorsunuz, Trabzon’dan szi ölçüme çağırıp paranızı veriyorlar.

Böyle bir şeyin doğruluğu üstüne bir araştırma yapılmalı acilen. Yetkili ağızlar yapılan açıklamalarla kazanılan ölçüm hakkı ve bundan kazanılan parayı biraz kurcalamalı.

Umarım yanılıyorumdur. Çünkü koskoca bir üniversite hocası, sırf iki tane ölçüm yapacak diye ülkenin altını üstüne getiriyorsa ve kimse buna önlem almıyorsa bu ülkenin çivisi çıkmış demektir…