mtn_footprint_img01MTN’yi daha önce burada tekolojisiyle değil hep kavga gürültüsüyle anlattım. Hatırlanacağı gibi Turkcell’e İran’da yaptığı iddia edilen şeyler de hiç öyle akıla mantığa sığacak şeyler değildi.  Acaba bu sevgili Güney Afrika şirketinin çok mu üstüne gittim diye düşünüyordum ki dünyanın farklı bölgelerinden yine acayip MTN haberleri gelmeye başladı.

Son gelen haber Nijerya’dan: MTN sim kartları sisteme devlete haber vermeden soktuğu için o ülkenin BTK’sı olarak tanımlanabilecek regülatör kurumu Nijerya İletişim Kurumu (NCC) tarafından 5,2 milyar dolarlık cezaya mahkum edildi. Olur mu böyle ceza diyerek itıraz ettiler. Ceza 3,9 milyar dolara indirildi. Ancak 1 Ocak 2016 tarihine kadar ödemeleri istendi.

Tabii ki MTN’nin yakın tarihçesinden gördüğümüz kadarıyla böyle bir ödeme gerçekleşmedi. NCC onlara 18 Mart’a kadar yeni bir süre verdi. MTN, başına gelenlerden son derece rahatsız. Ama dünyanın her yerinde bu şirketin başında bir şeylerin gelmesi de artık bizleri şaşırtmıyor. Sanırım şirketin yönetimi konusunda “yapalım ne olacak ya” gibi bir yaklaşım var.

Bu oluyor işte…