Türk Telekom’dan tadımlık internet

Özelleştirilmesinin ardından sadece ISP’lere internet satmakla sınırlanan Türk Telekom geçtiğimiz günlerde son kullanıcıya perakende olarak internet hizmeti verme hakkına kavuştu.

Perakende satış hakkını Türkiye’de internetin yayılması için değerlendirme kararı alan Türk Telekom, şimdiye kadar evine internet paketi almamış, almayı düşünmeyen kitleyi internete sokmak için değerlendirme kararı aldı. Bunun için evinde telefonu bulunan herkese ücretsiz bir modem vererek 1 megabit hızında internet bağlantısı yapmayı planlayan Türk Telekom, günlük 2 TL ve saatlik bir TL’ye internet hizmeti verecek.

Şu anda evinde telefonu olan ancak interneti olmayan 6.4 milyonluk potansiyel kitleye yönelen Türk Telekom; iş yerleri, çocuklarına torunlarına internet vermek isteyen, interneti daha önce kullanmış ancak artık kullanmayan, yazlıkçı ve ikinci ev sahibi kitleleri hedefliyor.

Lokum paketleri için herhangi bir taahhüt ya da ekstra ücret istenmezken TT Genel Müdürü Gökhan Bozkurt, bu uygulamanın herkesin internetle tanışıp bu dünyayı daha çok sevmesini sağlayacağını umduklarını belirtti.

Türk Telekom, evine Lokum interneti alacak olanların internetten daha çok faydalanması için bir de internet bilgi ve haber sitesi açıyor. Bu site, internete günlük ya da saatlik para verilmese de kullanıcılar tarafından girilebilecek. Kullanıcılar bu siteden günlük haberleri, spor ve sağlık gibi yaşam konularda bilgileri alabilecek.

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, Lokum paketini kullandıktan sonra daha yüksek ve aylık paketlere geçmek isteyenlerin de istediği servis sağlayıcı üstünden bunu yapabileceklerini dile getirdi. Öncelikle Türk Telekom çalışanlarının yakın çevresinden ön talep aldıklarını söyleyen Demircan bu sayının şimdiden 110 bine ulaştığını belirtti.

Türk Telekom, 2011 yılında yaklaşık 2.2 milyar TL yatırım yaptı. Fiber optik ağı 170.500 kilometreye ulaşırken Türkiye’nin toplam yurtdışı çıkış hızı 1.2 terabite yükseldi. 2007 yılında 4.4 gigabayt olan kullanıcı başı ortalama veri kullanımı 21 megabite ulaştı. Şu anda 6.8 milyon kişi internete ADSL ile bağlanıyor.