oguz erginerBilişimle dünyasının katma değerli hizmetlerinin başında yazılım sektörü geliyor. Türkiye dünyaya kıyasla yazılım sektöründe şu anda çok gerilerde olsa da münferit şirketler bu pazardaki açığı görerek ileri doğru atılımlar yapıyor. Dünyanın önde gelen trendlerinin başında da Premium video yayıncılığı geliyor.

Bir Türk şirketi, Erstream, bu iki hizmeti birleştirerek yepyeni bir açılım gerçekleştirdi. Şirket, geliştirdiği yazılımlarla dünyanın konusunda en büyük şirketlerini geride bırakarak bir dünya devi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Şirketin bugün ve yarınlarının vizyonunu Global satış ve pazarlama direktörü Oğuz Erginer’e sorduk…

Video hizmeti dünyasında nasıl bir hizmet veriyorsunuz?

Erstream Premium video yayıncılığı yapmak isteyen büyük şirketlerin marka ve platform bağımsız, anahtar teslim video yayıncılığı yapmalarını sağlamak için hizmet veren bir şirket. Kurumların ellerindeki içeriği geliştirmek dışında hiçbir dert bırakmadan içeriklerini kesintisiz ve seyri en kolay biçimde Premium video yayıncılığı sağlamalarına yardımcı oluyoruz. Geleceğin rekabetini oluşturan 4K ile ilgili ürünlerimiz şimdiden ulaştığımız bir çok uluslararası fuarda ilgi görmekte.

Dünyada bu konuda hizmet veren büyük markalarla nasıl rekabet ediyorsunuz?

Premium Video yayıncılığı hizmeti dünyanın en çok ilgi gören alanlarından biri. Ciddi bir gelişim potansiyeli var. Premium videolar ortalama süresi 1 saatlik ve üzeri videolar olup, üzerinde genelde DRM dediğimiz dijital hak koruması olan ve direkt indirilmeyen videolardır, global markalar genellikle belli marka sunucular, filmlerin gösterimini sağlayan yazılımlar ve onların donanımlarına bağımlı çalışıyor.

Oysa biz açık kaynak kodlu çok işlevli ,tamamı tarafımızdan geliştirilen ve mühendisliği bize ait yazılımlarla çok daha hesaplı bir biçimde onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ana dağıtımı kıtalararası yaptığımız CDN altyapımızda ise sadece bu Premium videolar barınmakta.

Uçtan uca servis dediğimiz, tüm bileşenleri ile verilen bu servisin, Dünyada bizim yapabildiğimiz kadar hızlı ve etkin, aynı zamanda hesaplı biçimde yapabilen bir platform olduğunu düşünmüyoruz.

Bu konuda dünya çapında başarı öyküleriniz var mı?

Premium Video yayıncılığı anlamında dünyanın en önemli başarı öykülerinden biri Digiturk. Bizim sağladığımız sistemler sayesinde şu anda dünyanın beş kıtasında bilgisayardan cep telefonlarına kadar birçok ekranda, dünyada mevcut hizmet kalitesi standartlarının çok üstünde hizmet sağlıyoruz. Tabii ki Digitürk’ün tek tedarikçisi değiliz ama konumuzda tekiz.

Sadece Avusturalya kıtasındaki izlenme oranları Türkiye’de dijital video gösterimi yapan firmaların gösterimlerini kat be kat üstünde. Aynı şekilde TRT’nin birkaç farklı dildeki kanalları çok büyük izlenme rakamlarına sahip. Bunun dışında birçok dünya şirketi şu anda bizim kurduğumuz sistemlerle global pazara film satışı gerçekleştiriyor ve hizmetlerimizi dünyaya duyuruyor.

Verdiğiniz hizmetler Türkiye’ye ne gibi bir katkı sağlıyor?

Hızla gelişen video pazarında verdiğimiz hizmetler, bu iş için yurt dışına giden dövizin ülke içinde kalmasını sağlayarak bütçe açığının azalmasına pozitif bir katkı sağlıyor. Bunun dışında hizmet verdiğimiz Türk şirketleri sistemimiz sayesinde aynı işi yapacak milyonlarca dolarlık gereksiz yazılım ve donanım almaktan kurtuluyor.

Geliştirmeleri kendi bünyenizde mi yapıyorsunuz?

Video konusunda çok yüksek yetkinliğe ve mühendislik becerisine sahip bir yazılım ekibimiz var. SmartTV uygulamaları da dahil omak üzere, Samsung’dan LG’ye, Sony Playstation’dan ülkemizde olmayan Roku’ya, Vizio’ya kadar birçok platformda video seyrettirecek onlarca video uygulamamız şu anda dünyada 163 farklı ülkede serviste kullanılıyor. Bunun yanında 4K yayınlarının daha düşük bant genişliklerinde daha yüksek kalitede seyredilmesini sağlayan sıkıştırma formatımız işin profesyonelleri tarafından ilgiyle takip ediliyor.