Geçtiğimiz hafta Turkcell’in Bulgaristan’daki mobil operatör Vivacom’a talip olduğu haberleri yayılmış, bu haber basına yansıyınca da Borsa’ya yok biz sadece bakıyoruz tadında bir açıklama geçmişlerdi. Bir de bunu Turkcell sadece bakıyormuş haberiyle herkesten önce verdik. Yine herkesten önce  resmiyete kavuşan bu haberi veriyoruz. Evet Turkcell Bulgaristan’ın Vivacom şirketinin yüzde 93.99’una resmen talip.

Turkcell az önce Borsa’ya şu açıklamayı geçti: Şirketimiz Yönetim Kurulu, Bulgaristan’da faaliyet gösteren telekom operatörü Bulgarian Telecommunications Company AD’nin (Vivacom) %93,99 oranında hissesinin satın alınması için teklif verilmesine karar vermiştir.

Bu şirket Bulgaristan’ın devlet yönetimindeki eski telekom tekeli.1992 yılında aynı bizdeki PTT modelinde posta ve telefon tarafı birbirinden ayrıldı, 10 bin kişinin çalıştığı 2.6 milyon sabit hatlı bir şirket haline geldi. 2004 yılında yüzde 65’i 380 milyon dolara Advent International adında bir şirketin sahip olduğu Vivatel’e satıldı. Anlaşma karşılığında bir de ülkenin üçüncü mobil lisansı da birlikte verildi. 2005 yılında UMTS lisansını aldı. 2007 yılında şirket AIG isimli bir şirket BTC ve vivatel’i 1.7 milyar sterline satın aldı. Şirketin Digiturk benzeri bir uydu sistemi, ADSL dağıtımı yapan bir internet şirketi, 3G kapsaması bulunuyor.

Turkcell şimdilik sadece baktığını söylediği için fiyat ve şartlar konusunda kesin bir bilgi yok.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.