Turkcell Afrika’nın GSM devi MTN’ye karşı aniden inanılmaz bir dava açtı ABD mahkemelerinde. Haberi Türkiye’de öncelikli olarak TKNLJ’den okudunuz.
Turkcell Türkiye’de iletişimini yapmasa da yurt dışındaki haber kaynaklarına haberin detayı yansıdı. Açılan dava 4.2 milyar dolar tazminatı kapsıyor. Bilindiği gibi daha önce Turkcell, İran GSM ihalesini kazanmıştı ve oraya verdiği değer gün gibi ortadaydı. Ancak ihale anlaşılmaz bir sebepten dolayı ikinci sıradaki şirkete, MTN’ye verildi. Normalde bu iş uluslararası sorun çıkarırdı. Mesela Aria için devlet yetkililerinin Türkiye’ye nasıl geldiğini, hatta konunun bizzat İtalya’nın en üst düzey yetkilileri ve başbakanın arasında konuşulduğunu hepimiz hatırlarız.
İddiaya göre Turkcell, MTN ile İran yetkilileri arasında yazışmaları ele geçirdi. Bu yazışmalarda MTN’nin İran’ın nükleer çalışmalarıyla ilgili lobi yapma sözü verdiği yazıyordu. Bununla da kalmayan MTN, İran’ın ordusuna da yüksek teknolojili cihazlar vererek destek verecekti. Dünyada zaten İran – Güney Afrika ilişkisi mercek altında: Ülkeler İran’a konan petrol ambargosunun sürekli olarak bu ülke tarafından delinmesini eleştiriyor.
MTN tabii ki konuyu sert bir biçimde reddetti. Turkcell bizden para sızdırmak istiyor dedi, ihaleyi hakkıyla aldıklarını dile getirdi. Ancak Turkcell’in mahkemeye sunacağı elektronik posta, yazışma, sunum ve notlar konuyu açığa çıkaracak. Güney Afrika dışişleri bakanlığı sözcüsü Clayson Monyela, hükümetin konuyla muhataplığının bulunmadığını söyledi.
1994 yılında kurulan ve siyahlar tarafından sahip olunan ilk şirketlerden biri olan MTN’nin hükümetle ilişkisi elbette çok sıkı. Bu davanın duyulmasından sonra şirketin hisseleri yüzde 3 düştü. MTN mevcut durumda gelirinin yüzde 10’unu İran’dan elde ediyor.
Bu arada İran konusunda MTN’nin tek sıkıntısı Turkcell ile yaşadığı dava değil. Son 6 aydır MTN, sürekli üstü kapalı ya da açık iletişimle İran’da kazandığı paraları ülke dışına çıkaramadıkları için yakınıp duruyor. Bankaların İran’dan para transferi, mevcut ambargo yüzünden zaten imkansız. Dolar konusunda da İran’ın açmazları var.

Bu arada Turkcell’in Rus ortakları Altimo, sitemize gönderdiği yarı resmi açıklamada konunun ortaklar arasında değil, şirket yönetimi tarafından alınmış bir karar olduğunu belirtti. Konunun ortaklar arasında tartışılması gereken bir konu olup olmadığını değerlendirecek bilgi birikimine sahip değiliz. Ancak tahminimizce sebep Alfa’nın bize verdiği açıklamalarda söylediği gibi Turkcell’in Afrika pazarları içinde bir yer edinme çabası olabilir.