Twitter kapatmasının bize öğrettikleri

Twitter kapatmasının bize öğrettikleri

twitter hapisTwiter kapatılınca ben kendime birkaç ders çıkardım. Belki benim çıkardığım dersleri devlet kademelerindeki büyüklerimiz de görmek ister diye sizlerle TKNLJ stilinde paylaşmak istiyorum:

  1. Total olarak engelleme insanlara DNS kullanmayı öğretti. Bunun yerine sadece belli URL’ler kapatılmış olsaydı insanlar böylesine net bir biçimde sitenin tamamına girmeyebilirdi
  2. Artık dünya, internete yapılan müdahalelere sessiz kalmıyor. Almanya ve ABD’nin üst düzey yetkililerinin sözleri diplomasi sınırlarını çok zorlayan demeçler. Kökünü kazıyacağız gibi atarlanmalar yemiyor artık.
  3. Eğer Twitter ve türevleriyle bir derdiniz varsa bazen mahkemeye gitmemek daha doğru olabilir. Binali Yıldırım’ın durumu bize bunu çok iyi gösterdi. Kimse ona karşı söylenenleri görmesin diye hareket ederken birden karşısına o söylenenleri toplu olarak öğrenen insanlar çıktı.
  4. DNS ve VPN kullanımı çok tehlikeli olabilir. Bunu da açıkça belirttim yazılarımda. Devlet kendi eliyle bizi yabancı ülkelerdeki bilgi toplayıcıların kucağına atmış olabilir.
  5. Twitter, yasaklanmadan önce kullanıldığından daha da etkin bir biçimde takip edilmeye başlandı. Türkiye’de farklı sitelerim var ve görüyorum ki Twitter’a konan yazıların linklerinden gelen takipçi sayısı yaklaşık 13 kat arttı.
  6. GlobalStats verilerine göre Twitter azalıyor ve sosyal medya kullanımı yavaşlıyor değil. Twitter yerine Facebook kullanılıyor. Yani birini yasakladın ama ötekinden konu devam ediyor

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş