İnsanoğlu nihai hedef olarak hep uzayı koyuyor. Ancak uzay çalışmaları gerçekten ciddi kaynak istiyor. Bu yüzden uzal çalışmaları uzay turizmi adı altında son kullanıcıdan para toplamaya başladı. Hatta şu anda bile Türkiye’den iki kişi (onları rencide etmemek için bu saçmalığın içine isimlerini koymuyoruz) katıldı.

Hepimizin hafızalarında çok önemli bir yer tutan Uzay Yolu dizisinin Atılgan’ı insanlığın uzaya çıkmak için en önemli hedeflerinden biri olarak göteriliyor: Uzaya çıkacak bir gemi, belli şartlar dahilinde uzayı gezecek ve bize oradan kaynak ve bilgi getirecek.

“Bu gemi asla yapılamaz” diyenler çok geride kaldı. Artık herkes bu geminin hemen tüm işleviyle hayata geçirilebileceğine hem fikir. Işınlama ve ışık hızı gibi uçuk teknolojiler için soru işaretleri var ama uzayı gezip tozacak ve içinde yüzlerce mürettebatın yaşayacağı bir gemi yapılabilir gözüküyor.

Konuyla ilgili araştırma yapan uzmanlar www.buildtheenterprise.org adresinde neyin nasıl yapılabileceğinin yollarını da araştırıyor. Bu araştırmaların sonuçlarına göre insanlık 20 senelik bir çalışmanın sonucunda bu gemiyi yapabilir. Bunun için de 1 trilyon dolarlık bir kaynak gerekiyor.

20 yıl dediğiniz göz açıp kapayıncaya kadar geçer. İnternet hayatımıza gireli kaç sene oldu ki? 1 trilyon dolar da ilk bakışta çok gibi gözükebilir. Ama bu para aslında ABD’nin mevduat krizi sonucunda bazı patronları kurtarabilmek için verdiği meblağa çok yakın. Yani bir kriz olmuş gibi yapıp bir uzay gemisi hayata geçirilebilir.