Türkiye’nin Mültecilik, Küresel Isınma ve Hayvan Hakları gibi sorunlarına teknoloji çözümleri aramak üzere Crossover öncülüğünde Türk Kızılayı, Haytap (Hayvan Hakları Federasyonu), Oracle ve ActiveBuilder’ın destekleriyle 40 kıdemli yazılım geliştirici bir araya gelmesiyle organize edilen Java For Good – İyilik İçin Java etkinliğinde katılımcılar 12 saat aralıksız olarak önemli sorunlara çözümler üretmek için kod yazdılar.

Hackathon olarak adlandırılan etkinlikte, kitle fonlamadan mobil uygulamalara, konum servislerinden içerik yönetimine pek çok farklı ürün geliştirildi. İlerleyen günlerde bu projeler başta Kızılay ve Haytap (Hayvan hakları federasyonu) olmak üzere tüm ilgililerle açık kaynak ücretsiz olarak paylaşılacak.

Crossover’ın globaldeki yöneticileri tarafından değerlendirilecek olan projeler sonrasında Crossover başarı kriterlerine uygun adaylar Crossover’dan Java Chief Architect pozisyonda işe girebilmek için son adım olan mülakat adımından başlama şansı elde edecek. Bunun yanında değerlendirme ekibi tarafından verilecek en yüksek puanlı projenin sahibine iPhone 7 Plus hediye edilecek.

Eleştiriler

  1. İnsanlar gönüllülük esası olarak yaptığı şey için hediye iPhone almazlar, almamalılar
  2. İnsanlar yaptıkları işin 12 saatini vererek gönüllü olamazlar olmamalılar.
  3. Sandviç hazırlamak bile güzel bir gönüllülük aktivitesidir. Ama nereye yarayacağı, benzerinin olup olmadığını bilmediğiniz bir yazılım için 12 saat çalışmak kime ne fayda getirir? Birinin bunu sorması lazım
  4. 12 saat serbest stilde yapılan programlamanın Kızılay ve Hayvan Hakları federasyonuna bağışlanması çok acayip. Mobilya mı bu?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.