2012 yılının teknoloji falı

2012 yılının teknoloji falı

Geçtiğimiz yıllar yepyeni ürünlerin çıktığı ve bizi şaşırtan cihazlarla tanışma yılımız oldu. 2012 yılı, bu ürünlerin olgunlaşacağı, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacağı ve çok satılacağı bir yıl olarak tanımlanıyor.

Nintendo Wii U
Nintendo geçtiğimiz yıllarda oyun endüstrisine kablosuz kontrol cihazlarını hediye ederek sektörün bambaşka bir noktaya doğru gitmesine neden oldu. Sony ve Xbox, bu hareketten sonra kablosuz cihazlarına ağırlık verdiler. Nintendo şimdi bu hamlesini Wii U ile daha ileri taşımaya hazırlanıyor.
2012 yılında piyasaya çıkacak olan cihazın fiyatı ya da detay teknik özellikleri henüz açıklanmadı. Ama üstünde ekranı olan kontrol cihazı, televizyona bile ihtiyaç duymuyor ve oyunları uzaktan kablosuz olarak idare ediyor.

Dondurmalı sandviç tabletleri patlatacak
Tablet ve telefonlar için üretilen Android 4.0 2012 yılında hem yıldız olacak hem de yıldızlar üretecek. Telefonların özelliklerini daha iyi kullanmalarını sağlayan ve onların mevcut donanımlarını daha ileri taşıyan bu işletim sistemi sayesinde daha düşük fiyatlara daha yüksek performanslı cihazlar çıkacak.

iPad Mini
Gelecek yılın en büyük söylentileri yine doğal olarak Apple ürünleri etrafında dönüyor. 2012 yılında yaşanacak en büyük gelişmelerden biri de iPad’in küçülmesi olacak. 10 inçten 7 inçe düşmesine neredeyse kesin gözüyle bakılan yeni iPad’in fiyatının da aynı ölçüde düşmesi bekleniyor. Böylece Apple’ın yeni piyasaya sürülen Amazon Kindle gibi cihazlarla da etkin rekabet edebilmesi bekleniyor.

Daha kuvvetli daha ucuz ultrabook
Ultrabooklar taşınabilir bilgisayar dünyasında hafifliği tabletlerin elinden alırken işlemci kuvvetini de diğer ağır notebookların elinden aldı. 2012 yılında gücü artacak ve fiyatı düşecek olan taşınabilir bilgisayarlar belki de notebook kelimesini geri dönülmez bir biçimde ultrabook kelimesiyle değiştirecek.

Airplay, tüm içeriği havaya kaldıracak
Airplay kelimesi Apple ürünlerinin herhangi bir kablo olmadan farklı cihazlar üstünden yayın alıp verebilmesine, müzik paylaşmasına verilen ad. Apple TV ve Airport Express gibi cihazlar WiFi üstünden televizyon izleme ve müzik dinleme yönlerini değiştirecek. 2012 yılında 100 doların altına inecek bu cihazlar sayesinde kullanıcıların hayatında daha fazla Apple ürünleri olacak.

Amazon kendini ateşe atıyor
Amazon piyasaya sürdüğü ve zararına bir fiyatla sattığı Kindle Fire ile teknoloji dünyasındaki birçok dengeyi altüst etti. 2012 yılında bu cihazın ikincisini piyasa sürmeye hazırlanan şirket, daha çok kitap satarak cihaz satışı yüzünden başına gelen zararı kapatmaya çalışacak.

iPhone 5 ve iPad 3 sonunda gelecek mi?
2011 yılında piyasaya çıkacağı söylenen, hatta Çin’de sahte paketleri bile hazırlanan iPhone 5’in 2012 yılında piyasaya sürüleceği söyleniyor. Haziran ya da Kasım aylarından birinde piyasaya sürüleceği iddia edilen cihazın aynı zamanda 4G teknolojisiyle birlikte 30 megabitin üstünde veri transferi yapabilmesi bekleniyor. iPad 3 için ise beklenti tarihi daha yakın: Cihazın Şubat ya da Mart’ta piyasada olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

PlayStation Vita ile yeni bir oyun dünyası
Geçtiğimiz hafta Japonya’da piyasaya sürülen PlayStation Vita, 2012 yılında ABD ve Avrupa’da da sevenleriyle buluşacak. Sony’nin mobil oyun cihazını cep telefonlarında bulunan harekete duyarlılık, dokunmatik ekran ve birçok düğmeye zenginleştirmesinden sonra artık oyunlar asla eskisi gibi olmayacak. Analistlerin tahminlerine göre 2012 yılı hem Sony hem de onların oyunları için bambaşka bir şekilde geçmeye aday.

LTE veya 4G hız demek
Türkiye’nin yakın bir zamanda kullanıma aldığı 3G, mevcut düzende hız olarak beklentileri karşılıyor. Ne var ki piyasa koşulları, daha yüksek veri aktarımı isteyen daha yüksek kalitede cihazlara gebe. Bu yüzden geçtiğimiz yıl öncelikle Kuzey Avrupa ülkelerinde başlayan ardından ABD’ye yayılan yüksek hızda mobil internet bağlantısı vadeden LTE, 2012 yılında dünyanın her yerine yayılmaya başlayacak. Yeni çıkan cihazların tamamına yakınının desteklemesiyle ivme kazanacak bu bağlantı türü, artık megabitlik bağlantıları tek hanelerden kurtaracak. 3G lisansının ötesinde bir lisanslama yapılması beklenmeyen bu bağlantı türünü 2012 yılı içinde deneme amacının dışında, Türkiye’de çalışırken görmek gerçekten çok düşük bir ihtimal.

Her kitapçıya bir tablet
Amazon’un tabletle beraber geçirdiği ikinci senesinde rakibine çok Pazar kaptıran Barnes and Noble toparlanarak Nook isimli tabletini çıkardı. Amazon’un çıkardığı modelle yoğun rekabet halinde, onun tüm eksiklerini kapatmayı hedefleyen Nook’un en önemli özelliklerinden birinin Bluetooth ile veri aktarımı olacağı belirtiliyor.

Canon 5D Mark III
2011 yılı fotoğraf makinesi üreticileri için kara bir yıl oldu. Japonya depremi ve ardından yaşanan tsunami tüm teknoloji dünyasını, özellikle de fotoğraf makinesi üreticilerini perişan etti. 2011 yılında yayılması gereken Mark II cihazlar beklendiği kadar yayılamadı. O yüzden 2012 yılında bu cihazların satışında alınacak yol, geleceğin profesyonel makine satışı için çok önemli olacak. Bu cihazların 2.500 dolara satılması bekleniyor.

Windows 8
2012 yılının en çok heyecanla beklenen gelişmelerinden biri de Windows 8. Özellikle mobil dünyada rakiplerinden işletim sistemi anlamına geride kalan Microsoft, birçok yeniliği bünyesinde barındıran Windows 8’in özellikle mobil uygulamalarıyla çok daha ileri gitmeyi, 2012’yi bir fırsat yılı haline getirmeyi hedefliyor. Beta sürümleri tüm dünyada oldukça büyük beğeni toplayan Windows 8 için rakipleriyle arayı kapatmalarını sağlayacak ürün olarak bahsediliyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş