Site icon T K N L J

4G için bu telefonları almalısınız…

4G text falling and breaking a 3G textover white background

4G geliyor aslanlar gibi hızlarla internete bağlanacağız. Turkcell 375 megabit hızıyla internet verecek bize. Bunların hepsi çok güzel ve umut verici söylemler… Nasıl iple çekiyorum 1 Nisan’ı bilemezsiniz.

İyi de 4G geldiğinde öyle haldır huldur o hızlarda internete nasıl gireceğiz? Acaba Turkcell, TT ve Vodafone’un baz istasyonları üstünde yaptığı değişiklikler bizi hızlı internetçi yapacak mı? Bunun için elbette bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Yapmamız gereken şey camları temiz ve açık tutmak değil tabii ki… Eğer hız istiyorsak hızı destekleyen cihazlar almamız gerekiyor.

Bunu Turkcell Teknoloji Zirvesi zamanı Turkcell CEOsu ve genel müdür yardımcıları da dile getirdi. Artık telefon seçerken megapikseline ya da hafızasına baktığımız kadar onların desteklediği hızlara da bakmamız gerekiyor. Peki neresinden anlayacağız bunu? Sizlere bu telefonu ışığa tut, eğer rengi hafif maviye dönüyorsa kesin yüksek hızları destekliyordur diyenler olacaktır. Ama benim size önerim hiçbir sıradan tüketicinin yapmadığı şeyi yapıp telefonunel kitabını ya da internet sitesini okumanız olacaktır.

Telefonların hızlarını belirten en önemli gösterge onların kategori isimlendirmeleri… Cat 3, Cat 6 gibi ibareler aslında hız seviyelerini ifade eder… Mesela cat 3 telefonlar 100 megabite kadar teorik veri indirme hızı sağlar. Cat 5, 6, 7 gibi alanlara tırmandığımızda bu hızlar 300 megabitlere kadar tırmanır.

Bu kategoriler ne anlama geliyor diye sorduğumda karşıma çıkan şey farklı frekansları birbirine ekleyebilmesi ve farklı şeritleri tek bir otoban haline dönüştürebilmesi… 4G’de bildiğiniz gibi en önemli olaylardan biri birçok frekansı toparlayarak yüksek hızlara çıkabilmek. Turkcell ben çok yüksek hızlara çıkabiliyorum diyor da ötekiler niye diyemiyor? Çünkü bu şirket daha çok para vererek daha çok frekans satın aldı. Onun bir araya getirebileceği daha çok frekansı var bu bakış açısıyla.

O zaman bu telefon kategorusu dünyasının hayatımıza katabileceklerini biraz daha detaylı inceleyelim hep beraber…

Turkcell 4G için aldığı frekanslara yönelik devlete 1,62 milyar Euro verdi. Vodafone 777,9 ve o zamanın Aveası şimdinin TT Group isimli şirketi ise 954,6 milyon Euro ödedi. Bu aradaki farkın bize yansıması, 375 megabite kadar hız ve onun çok altındaki hızlar.

Fakat türkcell’in neredeyse rakiplerin toplamı kadar para vermesinin nedeni olan hızları görebilmemiz için bizim kategori 9 telefonları kullanmamız gerekiyor. Turkcell şimdiden bunun için iletişime başladığına göre muhtemelen o alanlarda ciddi adımlar atacaktır. Yeni çıkan Samsung S7 familyasına abanacaktır, LG G5 gibi telefonları daha hesaplı bir biçimde vermeyi hedefleyecektir.

Bunun için kurduğu finansal yapıyı gözden kaçırmamamız lazım. Daha pilot aşamasında günde 8 bin adetlik kontrat yaptığını küçük harflerle de olsa bize anlatıyorlar, 4G başlayıp insanlar “eee nerede bu söylediğiniz hızlar” diye sormaya başlayınca iyice ayyuka çıkacaktır Turkcell çabaları…

Turkcell yeni çıkaracağı T serisi telefonunu muhtemelen yazdan önce duyuracak. Büyük bir ihtimalle bu telefon cat 9 olacaktır. Oradakileri biraz tanıyorsam şimdiye kadar sunulmuş en hesaplı ve yüksek yetenekli akıllı telefon da olacaktır bu…

Her ne olursa olsun şunu söylemek yanlış olmaz: Turkcell müşterileri bundan sonra telefon seçimini hıza göre yaparken diğer şirketlerin aboneleri biraz daha kamera kalitesine göre seçim yapmak zorunda kalacak gibi duruyor.

Geçtiğimiz hafta Samsung S7 lansmanında da Tansu Yeğen ile konu hakkında küçük bir görüşme yaptık: Bildiğiniz gibi Tansu Yeğen tüm ülkeden sorumlu olmadan önce kurumsal hizmetlerin başındaydı. Ona bu telefonun müthiş bir kurumsal yedekleme imkanı sağlayacağını söyledim. Çünkü doğru şartlarda 480 megabite kadar hız destekliyor. Eş zamanlı olarak 10 cihaz buna bağlanabiliyor. WiFi  sistemiyle 350 megabite kadar veri paylaşımı yapabiliyor üstünden… Yani şirketinde zaman zaman kullanabileceği cihaz başına 30-35 megabit yedekleme için daha iyi bir seçimi olan beri gelsin…

Bu bakış açısıyla sadece bireysel değil kurumsal dünyanın da hayatı değişecek gibi geliyor bana…

Son olarak  hangi telefonların ne kadar hıza sahip olduğuna bakalım.

Sizden için incelenebilir bir tablo hazırladım. İstediğiniz sayıda ürünü bu tabloyla inceleyebilir, ister kategori isterseniz de hız için artan veya eksilen olarak yeniden sıraya dizebilirsiniz…

[table id=4 /]

Exit mobile version