4G’nin ertelenmesinden anlamamız gerekenler…

5g26 Mayıs’ta yapılması gereken 4G ihalesi cumhurbaşkanının bir açıklaması ardından sorgulanmaya başlandı. Konuyla ilgili BTK bir basın açıklaması, bir başka deyişle duruş metni hazırladı. Dikkatle hazırlanmış bu metnin satır aralarını TKNLJ formatında inceleyelim:

  • 2G ve 3G geçmişte tüketici beklentilerini karşılamış ama sonra yetersiz kaldı diyor BTK. Bu bakış açısıyla 5Ggelene kadar 3G ile idare edelim savı kesinlikle geçersiz hale geliyor. Ben bunu anlıyorum…
  • BTK açıklamasında halen sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeciler başta olmak üzere ilgili tarafların da görüşleri alınarak ihale süreci başlattığını dile getiriyor. Bu hafta bir araya geldiğimiz TELKODER yetkilileri kendilerine danışılmadığını dile getirerek sitemkar konuştular. Hangisinin doğru söylediğini tartışmaya açmak benim görevim değil. Ben sadece bunu bir tespit olarak masaya yatırmak istedim.
  • İhalenin ertelenmesinin sebebi olarak “değişiklik taleplerinin değerlendirilmesi ve ihaleye katılacak isteklilerin teknik ve finansal hazırlıklarını tamamlayabilmek” gösterilmiş. Eğer durum gerçekten buysa 2,5-3 milyar Avro’ya tamamlanacağı öngörülen ihalede 3 aylık erteleme sorun çıkarmaz hatta hoş görülebilir.
  • Ancak diğer taraftan keşke bunu cumhurbaşkanı 4G çöptür 5G’yi bekleyelim demeden önce bu adımlar atılabilseydi. Keşke BTK bunu apar topar yapıyor zaten onlar ajan diyen Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri ortaya çıkmadan bu karar alınmış olsaydı… Alınan karar çok doğru bile olsa, bu söylemlerden sonra dile getirilmesi olayın bütün inandırıcılığını maalesef aldı götürdü.
  • 3 aylık erteleme sonucunda 5G için yeni teknolojiler mi geliştireceğiz veya 4G çöp olmaktan çıkacak mı sorusu kafamızda yankılanıp duruyor.
  • Bakalım şirketler yeni karar karşısında nasıl bir iletişim süreci yürütecek…

Keşke böyle olmasaydı…