Site icon T K N L J

5G çalışmaları son sürat devam filan etmiyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Microsoft Türkiye tarafından Bilkent Cyber Plaza’da düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bilişim insan hayatının tam merkezinde bulunuyor ve temel ihtiyaç haline geldi. Geleceğin bilişim dünyasına yön verenler olacak.”

“Genişbant abone yaklaşık 74 milyona, mobil abone 81 milyona, 4.5 G abonesi ise 70 milyona ulaştı. 2023 yılında her eve en az 100 megabit hızında genişbant internet erişimini sağlamayı, fiber abone sayısını da 10 milyona çıkarmayı hedefledik.”

“Uçtan Uca Yerli ve Milli Haberleşme Şebekesi için çalışmalar başlattık. Kendi ürettiğimiz baz istasyonlan ile 4.5 G üzerinden haberleşiyoruz. 5G için çalışmalanmız son sürat devam ediyor. 5G’de dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alıp, kendi teknolojimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Bu noktada şunu bir dip not olarak araya girmemiz gerekiyor: Devlet mekanizmaları son sürat 5G hedefine doğru ilerlediğimizi söyleseler de durum öyle değil. Öyle olması için mesela ülkemizde ihale süreçlerinin bir buçuk yıl sürdüğünü öngörüp bir an önce bu süreçleri başlatmak lazım. Sonuçta ABD, İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde frekansların birçoğunun satışı tamamlandı hatta bu haftadan itibaren 5G’yi canlı kullanım ortamına alan birçok operatör var. Sonuçta onlar son sürat 5G yapıyor. Biz değil.

Exit mobile version