ABD’de senatörler ‘Yapay Zeka ile uğraşanlar bizden lisans alsın’ dedi

ABD Hükümeti uzun süredir yapay zekayı düzenlemek için yeni bir organ oluşturmak ve bu tür dil modelleri üzerinde çalışmak için lisans verilen şirketlerle sınırlı olmalı konusunu tartışıyor. ABD’li senatörler Richard Blumenthal ve Josh Hawley tarafından yapılan iki taraflı bir öneriyle güçlü yapay zeka modelleri üzerinde çalışmadan önce şirketlerin bir lisans alması gerektiği söylendi.

Öneri altında, yüz tanıma ve diğer “yüksek riskli” yapay zeka uygulamalarını geliştirmek de bir hükümet lisansı gerekecek. Lisans almak için, şirketler yapay zeka modellerini potansiyel zarar açısından dağıtımdan önce test etmek, başlatma sonrası işler ters gittiğinde durumları açıklamak ve bir bağımsız üçüncü taraf tarafından yapay zeka modellerinin denetimine izin vermek zorunda olacak.

Çerçeve, bir yapay zeka modelini oluşturmak için kullanılan eğitim verisinin ayrıntılarının kamuoyuna açıklanması gerektiğini ve yapay zeka tarafından zarar gören insanların, onu oluşturan şirketi mahkemeye getirme hakkına sahip olacağını da öngörüyor.

Kimse hayata geçirilecek yeni yapay zeka denetim organının, sağlık hizmetlerinden konut politikasına kadar birçok alanda kullanılan teknolojiyi denetlemek için gereken geniş teknik ve hukuki bilgi yelpazesini nasıl barındıracağı konusunda emin değil.

Bu lisans önerisini OpenAI CEO’su Sam Altman, Mayıs’ta Senato’da yapılan bir ifadesi sırasında yapay zeka geliştiricileri için önermişti. Söylenenlere bakılacak olunursa bu hareket, OpenAI’ın lider konumunu korumasına yardımcı olacak.