Türkiye’nin internetle tanıştığı yıllarda gelişimine oldukça fayda sağlayan ve tanınmasına önayak olan isimler, Mustafa Akgül ve Atilla Özgit, internet komisyonuna yaptıkları açıklamalarda açık bir biçimde sitem ettiler.

Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, “Türkiye’de youtube yasağı Don Kişot’çaydı. Dünya bile yasak koyamıyor, biz koymaya çalışıyoruz. Kaldı ki yasakları çocuklar bile deliyor, kafamızı kuma sokuyoruz, bu da devekuşu gibi oluyor. Bütün bunlar yüzünden harakiri yapmış oluyoruz. Filtre haktır ama bürokratlar belirleyemez. İfade özgürlüğü ile bu sorunları çözebiliriz. Saldım çayıra Mevlam kayıra anlayışı var. Sahibi çok da sorumlusu yok.” dedi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Attila Özgit de ”İnternet, Güvenlik ve Ar-Ge” konulu sunumunda, ”Nesne Tabanlı Güvenlik Duvarı” adı altında bir çalışma yürüttüklerini belirterek, bu çalışmanın, tümden site kapatmak yerine, site içeresindeki sakıncalı bir videonun kapatılmasının yollarını araştırmak olduğunu anlattı. Son yıllarda, özellikle internet alan adları konusunda BTK’nın yetkilendirilmesi gibi uygulamalarla ODTÜ’nün ”resmin dışında tutulduğunu” öne süren Özgit, ”20 yıllık deneyim gözardı ediliyor” dedi.