Ailecek Girmek İstiyoruz!

Eğer biz interneti nasıl kullanacağımızı düşünmezsek birileri bizim yerimize düşünür. Geçen cümledeki ‘birileri’ Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani namı diğer BTK oluyor. Neler oluyor farkında mısınız? Bu kurumun bizim internet kullanımımızı nasıl görüntüleme gücünü eline geçirdiğini, bizleri nasıl fişleyeceklerini, kimlerin hangi içerikli porno sitelerine girdiklerini listeleyebileceklerini?

Olay zararlı internet sitelerini kapatmanın ötesine geçti, geçiyor. BTK son tasarısıyla beraber internet servis sağlayıcılara tanımını tamamen kendisinin yapacağı ve duruma göre değiştirebileceği bir dizi profil veriyor. İnterneti kullanmak isteyenler bu profillerden birini seçiyor ve kullanıyor. Yani diyelim ki aile profilini aldınız, belli başlı sitelere girebiliyorsunuz. Bunun bir sınırı var mı? Yok. Kontrolünü kim yapıyor? BTK’nın kendisi.

Örneğin sizce Hürriyet ya da Milliyet’in foto galeri sayfaları aile profiline uygun mudur? Sizce uygun olup olmaması BTK’nın umurunda mıdır? 70 milyonun internet kullanım alışkanlıkları üzerinde böyle bir ilahi gücü bir kurumun elinde bulundurmasına nasıl bir tepki vermek gerekir? Önümüzdeki dönemde bu konunun daha üzerinde çok durmak gerekecek. Seçimler Haziran ayında gerçekleşecek. Bu profil sistemi ise Ağustos ayında yürürlüğe girecek. Acaba yeni kurulacak olan hükümetin (ya da şu andakinin devamı niteliğinde olacak olanın) ilk icraatı internet özgürlüğünü kullanıcıların elinden almak mı olacak?