Ailenin çükeleki aileyi mahkemeye verir mi?

Sosyal medya… Paylaşım ortamı. İnsanlığı hazırlıksız yakalamış bir teknolojiler bütünü. Biz uzun uzun hazırlanmadan bu kadar özel hayatımızı açacağımız bir ortam tarafından ele geçirileceğimize inanamazdık. Hayaldi gerçek oldu.

Biz neyi nerede nasıl paylaşacağımızı düşüneduralım, hayatta yaşananlar bizi belli bir yere çekiyor zaten. İtalya’da 16 yaşındaki bir çocuk, babasının da desteğiyle anneyi paylaştığı resimler yüzünden mahkemeye vermiş.

Haksız mı çocuk? Bence sonuna kadar haklı. Bizim ev halkı içide tontiş veya çükülek gibi isimlerle çağırdığımız biricik şirin varlığımız… Dünyada kendine bir yer arıyor özellikle 10’lu yaşlarında. Bulmayı umduğu yer, vermek istediği imaj muhtemelen çükelek değil.

Bizim neslin de muhtemelen gurur duymadığı fotoğrafları çok vardı. Ama bunlar aile albümleri içinde özene bezene saklandı. Şimdi orası burası gözüken ismi fotoğrafa etiketlenmiş çocuğun durumundan çok farklıydı bizim olayımız tabi ki.

Ne yapmamız lazım? Benden size birkaç minik not… TKNLJ formatında:

  • Arkadaşlarınız ve aileniz de dahil kimsenin resmini onun açık izni olmadan sosyal medyaya koymayın
  • Size sormadan sizi etiketleyip resimlerinizi paylaşanları uyarın. Bu, hiç de ayıp değil. hatta o insanları eğitmek için gerekli
  • Çocuğunuz çok istese de kendi resimlerini belli bir yaşa gelinceye kadar paylaşmasına izin vermeyin. Çünkü küçük yaşlarda ona cool gelen şeyler ilerde büyük pişmanlık olarak geri dönüyor. Vücuduna çocukken Tsubasa dövmesi yaptırmak isteyen çocuğun durumu bu…
  • Hiç mi çocuğumuzun resmini paylaşmayacağız? Mümkünse hiç paylaşmayın. Nazar filan yüzünden değil iyi niyetliler var kötü niyetliler var. Yaparsınız kapalı bir grup, orada bildiğiniz tanıdığınız insanlara verirsiniz resimleri.
  • Aslında size çok önemli bir görev de düşüyor: Yapacağınız paylaşımlarla çocuğunuza neyi nerede nasıl paylaşacağını gösterebilirsiniz ki bu sayede çocuğunuz o sırada siz farkına bile varmadan saçma sapan resimlerini başkalarına açmasın… Ama siz yediği yemekten içtiği sigaraya paylaşan bir insansanız çocuğunuza bunu nasıl anlatacaksınız ki?