Amerika ve Avrupa’nın Güvenlik Algısı Farkı

Geçtiğimiz hafta Amerika’da ve Kanada’da kişisel bilgi güvenliği konusunda çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler, toplantılar ve duyurularla taçlandırıldı. Benzeri etkinlikler Avrupa’da da yapıldı. Ancak aynı konu olmasına rağmen içerik olarak iki kıtanın bu kavrama bakışı arasında dünyalar kadar fark var.

Amerika’daki toplantılar Siber Güvenlik Birliği tarafından düzenlenirken kullanıcı bilgilerinin nasıl hacker lar tarafından korunabilineceği üzerine toplantılar düzenlendi. Avrupa’da ise daha evrensel bir yaklaşım gözlendi ve aralarında Belçika, İsveç, Birleşik Krallık, Macaristan gibi ülkelerin bulunduğu çeşitli noktalarda veri güvenliği hakkında yuvarlak masa toplantıları yapıldı.

Daha önce de paylaştığımız bir yazıda Avrupa şirketlerinin nasıl Amerikan cloud firmalarını bertaraf ettiğini ve bu ülkedeki veri güvenliğinin hükümet tarafından nasıl tehlikeye atıldığını bildirmiştik.

Forbes yazar ED Kain, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı, “Güvenlik tanımı ve uygulamalar zamanla değişiyor ve oluşan yeni dengeler, firamları ve hükümetleri de bazen zor durumda bırakabiliyor. İşte biz de şu anda böyle bir durumla karşı karşıyayız.”