Android’in Netflix uygulaması ile başı dertte. Albenili görünüşünün arkasında Android’e bir hayli güvenlik problemi çıkartan Netflix’e bulaşan Trojan virüsü kullanıcıların fark edemeyeceği şekilde, uygulamanın bir parçasıymış gibi görünüyor. Virüs, kullanıcıların kredi kartı bilgilerine erişemiyor ancak para kazanma mevzusunu nasıl çözdüğü de tam anlaşılmış değil.

Her geçen gün kullanımı daha da tehlikeli hale gelen mobil uygulama özellikle Android’in geniş platformunda tehlike arz ediyor. Norton güvenlik sisteminin sahibi Symantec tarafından açıklanan rapora göre Android’in özellikle yüksek tarifeli faturalı kullanıcılarının sanal saldırganların bir numaralı hedefi haline gelmesinden dolayı son dönemde oldukça zarar gördüğü belirtildi.
Casus ve reklam yazılımları olarak da bilinen Spyware, adware ve mTan, kullanıcıların kredi kartı numaraları gibi bilgilerini çalmaya yönelik diğer yöntemler olarak gösteriliyor. NFC yani yakın alan iletişimi ile cihazınızı kasaya temas ettirdiğinizde yapabileceğiniz ödeme teknolojisinin de hayatımıza iyice gireceği günler çok yakında. Ancak NFC, sağlayacağı kolaylıkların yanında mobil suçlar alanında da çığır açacağa benziyor.
Android uygulamaları ve dosyalarında güvenliğe yönelik pek çok sistem geliştirilmiş olmasına rağmen kullanıcılara çok büyük iş düşüyor aslında. Artık pek çok akıllı cihaz kullanıcısının özel ve iş hayatını bağladığı cihazların güvenliğinde kullanıcının bireysel dikkati oldukça önemli. Her geçen gün yeni bir güvenlik araç, önlem ve unsurunun üretilip sunulduğu bu ortamda ne sanal suçlar ne de güvenlik önlemlerinin bir sonu var aslında.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.