Apple, Bağımsız Kurumun Araştırmasına İzin Verdi

Apple, Bağımsız Kurumun Araştırmasına İzin Verdi

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Apple’ın Çin’deki fabrikalarındaki çalışma koşulları bütün dünyanın gündemindeydi. Apple çalışanlarına iyi davranıyor muydu, Çin’de intahar oranı neden bu kadar yüksekti gibi konular bu sütunlar dahil olmak üzere birçok noktada hayatlarımızın içinde ciddi bir yer etti.

Hatırlanacağı üzere 2010 yılında fabrikada yaşanan intaharlar, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaşanan patlama sonrası ölüm vakaları, New York Times’ın bu konunun üzerine eğilmesi Apple’ı köşeye sıkıştırmıştı. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen açıklamada adı açıklanmayan bir Apple yöneticisi “Halk Apple’ı ucuza istiyor, biz de bu ucuz koşulları Çin’de sağlayabiliyoruz” demişti.

Ancak görünen o ki firma bu tavrını değiştirmek zorunda kaldı. Pazartesi günü yapılan açıklamada firma bir sır gibi sakladığı tedarikçilerinin fabrikalardan bazılarının isimlerini ve yerlerini açıklarken Fair Labor Association’u fabrikalarındaki çalışma koşullarını incelemeye çağırdı. Açıklamada bu tedarikçilerin tamamen bu karara saygılı oldukları bildirildi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş