Site icon T K N L J

Apple ile operatörler arasında imam cemaat ilişkisi

apple-logoApple çok ilginç bir firma. Enteresan bir kelebelek etkisi var. Ürünlerini satan operatörler çok ciddi yol aldı şimdiye kadar. Gerçekten tek bir ürün sadece Apple’a değil çevre ekosistemine de katkıda bulundu. Elbette bunun tersi de söz konusu olabilirdi. Ancak Apple hiçbir zaman bir öncekinden daha kötü bir teleon çıkarmadı. 2016 yılına kadar… Bir öncekinden daha düşük yeteneklere sahip bir telefon çıkardı Apple. Ve satışları düştü. Kimileri beklenen bir düşüş dedi, kimileri umulmadık kadar yükseldi düşüş dedi. Tek somut gerçek: Satışlar düştü.

Peki Nasr7ettin Hoca fıkrasındaki gibi… Kazanın doğurduğuna inanıyorsunuz da öldüğüne mi inanmıyorsunuz? Yani telekom operatörlerine güzel satışıyla katkıda bulunan Apple düşünce negatif katkıda bulunur muydu? Evet kısa vadede kesinlikle bulundu.

 

Hong Kong’un SmarTone isimli firması, 2014’te Apple’ın yıldız olduğu zamanlarda satışlarını yüzde 33 artırmış. Apple’ın son düşüşleriyle yüzde 2 daralma yaşamış. Hutchinson Telecom da buna bir örnek. 2014 yılında gelirde yüzde 35 büyüyen şirket, son çeyrekte bu etkiyle yüzde 10 düştü. Singapur’dan Signtel ve StarHub gibi şirketler de buna örnek gösteriliyor.

Peki bu şirketlerin iPhone ile büyüyüp iPhone yüzünden küçüldüğünü nasıl bu kadar net sölyeyebiliyoruz? Bu şirketlerin cihaz satış ve taahhütlü kampanyalarından çıkarıyoruz bunu. Yani şirketler o kadar çok cihaz satıyorlar ki inanılmaz derecede büyüyorlar. Sonra bu cihaz satışları öyle düşüyor ki gelirleri etkiliyor.

Peki cihaz satışları operatörlerin hayatları üstünde bu kadar etkili midir? Kesinlikle etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için Turkcell ve satış kampanyaları örneklerini inceleyebiliriz. Turkcell’in sırf bu iş için kurduğu Turkcell Finansman AŞ isimli kurum da bunun çok enteresan bir göstergesi. (Bu konuyu enine konuna inceleyeceğim. Sadece bilgi alma süreci biraz kan ter ve gözyaşı doldu)

Elbette şirketlerin gelir ve giderleri arasındaki değişimlerin onlarca, yüzlerce mantıklı açıklaması vardır. Tek bir az satan iPhone modelinin bunca şeye neden olduğunu düşünmek de yanlış olabilir.

Ama bir bağıntı olma ihtimali bile özellikle Uzak Doğu gibi cihaz satışına çok muhtaç ülkeler için alarm zillerinin çaldığını anlatabilir bize.

iPhone ve Apple’ın bu etkisi çok enteresan ve irdilemeye değer…

 

Exit mobile version