Şu anda iPhone, iPad ve MacBook’ların hidrojen hücrelerini kullanarak günler, haftalar boyunca dayanacak pil gücüne sahip olabileceğine inanıyor musunuz? Amerikan Patent Ofisi’nin açıklamasına göre Apple’ın bu konuda iki adet patent başvurusu bulunuyor.

Hidrojen hücreleri yeni bir teknoloji değil, Honda arabalarda kullanılmış ve beraberinde de pek çok sorunu da getirmiş bir sistem. Özellikle de cep telefonu ya da benzeri mobil cihazlarda kullanımının nasıl olacağı düşündürücü. Portatif olarak mobil cihazlarda kullanılabilecek mi ya da maliyet açısından da etkili ve verimli olacak mı tartışılır.

Apple’ın bu konuda bir çözümü olması gerekir. Fuel hücre sisteminin en önemli özelliği portatif elektronik bir cihazda tekrar şarj edilebilir bir pil ile güç alıp verme imkanı sağlıyor olması. Bu fuel hücre sistemlerinin bir dizüstü bilgisayarı ya da akıllı telefonu çalıştırabilecek güç kapasitesine sahip olur mu bilinmez ama söylenenlere göre bu sistemle yakın gelecekte öyle bir noktaya geleceğiz ki günlerce telefonumuzu, tabletimizi şarf etmeden yaşayabilir hale geleceğiz ve bunun de bu fuel hücre sistemiyle olacağı söyleniyor.