Apple yatırımcısına asla yaranamayacak gibi…

Apple, Wall Street analistlerine yaranamadı, yüzde 50’nin üstündeki kâr oranına rağmen hisse senetlerinde düşüş yaşadı. Üçüncü çeyrek rakamlarının açıklanmasının ardından Wall Street analistlerinin beklentilerini karşılayan rakamlar açıklamayan Apple, geçtiğimiz Çarşamba günü yüzde 6’ya yakın bir düşüş yaşadı.

iPhone 4S, iki hafta öncesinde çıkıp 3. çeyreğe dahil olabilseydi Wall Street rakamları tutmuş olacak, şirket böylece herhangi bir düşüşe maruz kalmayacaktı. Apple’ın kendi rekorlarını kırarak her defasında yeni bir mihenk taşı görevi görecek rakamlar çıkaracağı, beklentilerin yükselmesine neden olan en büyük sebep aslında. Ama bu Wall Street’ciler, Apple’ın taktiğini çözmüş, zaten ne rakam açıklanırsa açıklansın, şirketin öngörüsünün yüzde 20 üzerinde bir gelir ve yüzde 40 üzerinde bir kazanç skalası yakalaması bekleniyor.
Şirketler, hisselerde büyük düşüşler yaşanmasını yatırımcı ve hissedarları ürkütmemek adına pek istemezler tabii ki. Bu noktada, Wall Street’in öngörülerinden etkilenmeyi şiddetle reddeden bir şirket ise Google. Her ne olursa olsun analistlerin öngörülerine kurban gitmeyen şirket, 29 çeyreği, sığ görüşlü bir avuç adamın, şirketin kaderini belirlemesine göz yummadan geride bırakmış durumda. Henüz büyük çöküntüler yaşamayan şirket için analistlerin odağından kurtulmak güzel ama bir de kötü günler gelirse ne olacak?
Analistlerin öngörüleri aslında şirketler ve yatırımcılar için bir nevi sigorta görevi görüyor. Öngörülerin tutmaması durumunda kayıp ya da düşüşler yaşanıyor belki ama bu biraz da büyük deprem olmasındansa artçılarla durumu hafif geçişle kurtarmak gibi bir mantığa dayanıyor. Beklenmedik sonuçlar ile karşılaşıp korkunç kayıplar yaşanmasındansa, ara ara ama ufak kayıp ve getiriler ile durumu dengelemek gibi bir düstur var aslında burada. Google ise bundan bilinmeyen bir nedenden dolayı şiddetle kaçarak, Wall Street’in kanatlarına sığınmak istemiyor belli ki.
Apple’ın son çeyreğe ait bazı rakamları ise şu şekilde: 17,1 milyon iPhone satıldı ki bu rakam analistlerin 20 milyon adetlik öngörüsünün altında; gelirleri ise hisse başına yüzde 7’lik oranda kalarak 28,3 milyar seviyesinde bıraktı.
Eğer iPhone 4S iki hafta önce çıkıp Eylül’ün son haftasına yetişseydi şirket, analistlerin öngörülerini karşılayabilmiş olacaktı hisse senetlerinde geçen hafta görülen düşüşleri yaratmayacaktı. Bu da Apple’a, yeni ürün çıkartacağı zamana daha dikkat etmesi konusunda dileriz bir ders olmuştur.
Efsanevi kurucu ve yöneticisi Steve Jobs’un ölümü şirketin politikalarında birtakım değişikliğe yol açacak mı onu da zamanla göreceğiz.