Apple’a karşı bir patent zaferi de Motorola’dan

Elektronik devleri arasındaki patent mücadelesi bir türlü durmak bilmiyor. Apple’ın Motorola karşısında Almanya’da yeni bir patent davasını kaybetmesi sonucu bu bölgedeki Apple satışları durdurulur mu sorusu akıllara gelmişti ancak patent davasının hali hazırdaki cihazların satışı ile bir ilgisi olmadığı belirtildi.

Bu davadaki patent tartışmasına neden olan cihazlar mahkeme tarafından belirtilmezken, mahkemeden galip çıkan Motorola’nın sözcüsü, sahibi oldukları değerleri koruyarak kendi teknolojilerinin yalnızca son kullanıcıların erişimine sunulması konusuna daha çok dikkat edeceklerini belirtti.

Mahkemeye konu olan patentlerden birisinin paket radyo sistemindeki mobil orijinli geriye sayma fonksiyonu olduğu belirtildi. Diğerinin ise birden fazla cihazın statü senkronizasyon sistemi olduğuna değinildi.

Apple’ın aynı hafta içerisinde İspanya’da kaybettiği bir diğer dava ise Valencialı bir şirket aleyhine açılan, iPad’in tasarımını kopyaladığına yönelik davaydı.

Apple çifte yenilgiden sonra önüne bakmaya devam edecektir elbette ama bu dava açma, kazanma ve kaybetme ortamında teknoloji devleri, rakiplerini küçük büyük fark etmeden kösteğe uğratmaya daha çok devam edecek gibi görünüyor.