Arayanı öğrenmek için anne telefonunu başkalarına vermek

numarani aldimTruecaller isimli bir şirket basın bülteni göndermiş. Diyor ki telefonu açmadan sizi kimin aradığını öğrenin. Yani arayan kişinin numarası sizde yoksa Truecaller uygulaması arayanın kim olduğunu ismen size söylüyor.

Peki bunu nasıl anlıyor? Uygulamayı iPhone’a indirdim. Bana telefon numaramı soruyor. Gerçek mi diye anlamak için SMS gönderiyor. Yani ben telefon numaramı vermeden bunu kullanmaya başlayamıyorum. Benim telefonumu alınca ne yapacak? Bunu da veri tabanına bir güzel yazarak başkalarına “bak ne güzel bende bir numara daha oldu gel vatandaş Serhat’a gel” diyecek.

Merkezi İsveç’te olan bu uygulamanın CTO’su Türkmüş. Şahane. Peki bu uygulamanın muadillerinin insanlara uygulama yüklettirip ondan sonra onların kontaktlarındaki tüm telefon numaralarını kendine çektiğini biliyor musunuz? Sonra size gelen telefonların sahiplerinin isimlerini görebilmek için bu uygulamaya girdiğinizde size bir önceki telefon listesinden çekilmiş adamları getiriyor. Böylece herkesin telefonunu onlardan haberli ya da habersiz toplaya toplaya kendine büyük bir veri tabanı yapıyor.

Bunun benzeri uygulamalarda arayan kişinin numarası babişko, canımın içi, aşkitom gibi isimlerle çıkıyor. Neden? Çünkü insanlar telefonlarına her zaman isimlerle kayıt yapmıyorlar. Deneyin görün.

Truecaller ajansı ile konuştuğumda bu şirketin öylesi işlere girmediğini, gönüllü bir veri tabanı oluşturduğunu söylüyor.Türkiye’de 2 milyon kişinin bu sistemi kullandığını, 5 ay içinde 10 milyona çıkmak istediklerini dile getiriyorlar. Bunların hepsi gönüllü mü? Bilmiyorum. İyi de dünyada 150 milyon kullanıcısı olduğunu iddia eden bu sistemde uygulamayı yükleyince 1,8 milyar numara olduğu söyleniyor. Yani kullanıcı başına 10 numaradan fazla var. Şu soruların cevapları gelirse sizinle mutlaka paylaşacağım:

  1. Eğer kullanıcı sayısından 10 kattan fazla numara varsa bunlar numaralarını nasıl gönüllü bir şekilde veriyor?
  2. Bir başkasının benim numaramı sistemle paylaşması gönüllülük müdür? Bence değildir
  3. Bu numaraları alanların SPAM yapmayacağını kim garanti edebiliyor?
  4. Türkiye’de bu hizmeti veren kurumlar var ve dünya kadar para ve vergi ödüyor. Bugereklilikleri yerine getirmeden bu işi yapmak kanunsuz değil mi?

Ben olsam bu ürünün reklamını vermezdim. Ben olsam bu ürünü kullanmazdım.

Bunlar benim görüşlerimdir…