Arkadaş bulma kanalları bütçesi 12 milyar dolara ulaştı

Mobil dating platformları pazarı dünyada 12 milyar Dolar büyüklüğe ulaşmış durumda ve sektör her sene ortalama yüzde 2,5 büyüyor. Bir başka ifadeyle dünyada 220 milyon kişinin bu uygulamaları kullandığını söyleyebiliriz. ABD’de ise pazarın büyüklüğü 3 milyar Dolar ve ABD’deki 50 milyon kişi bu siteleri kullanıyor.  Dünyada dating aplikasyonlarının en çok kullanıldığı ülkeler ise ABD, Çin, İngiltere, Almanya ve Hindistan. Türkiye’ye baktığımız zaman internet kullanımındaki artış, nüfusun yüzde 72’sinin aktif olarak internet kullanması da ilişkileri online ortama taşıdı. Türkiye’de de pazar 500 milyon Dolara ulaştı. 

MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, “90’lar itibariyle hızla bir artış grafiği sergileyen internet, hayatımızın her alanında. Gözlerimizi açtığımız andan kapatana kadar sürekli online’ız. Akıllı telefonlarla birlikte daha internete zaman ve mekan kavramı olmadan daha hızlı ulaşıyoruz. İnternet üzerinden sadece sosyal ilişkilerimizi değil, işimizi de yönetiyoruz. 7/24 yaşadığımız dijital hayat, yeni bir sektörün de doğmasını tetikledi: Online dating pazarı. Globalde yaklaşık 20 sene önce 2 milyar Dolarlık bir büyüklüğe sahip pazar, bugün 12 milyar Dolar büyüklüğe ulaşmış durumda. Türkiye’de uluslararası dating aplikasyonlarının yanı sıra yerel yazılımlara ait web siteleri ve aplikasyonlar da ağırlık kazanmaya başladı.” derken, yerel firmaların birçoğunun yurt dışından yatırım almaya başladıklarına dikkat çekiyor. Aile, arkadaşlar aracılığıyla, iş yerinde ya da sosyal mekanlarda tanışmanın oranı hızla düşerken, internetten yapılan tanışmaların oranı ise hızla artıyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2009-2017 yılları arasında ABD’deki çiftlerin neredeyse yüzde 40’ı ilişki sitelerinde tanışmış. Araştırmaların sonuçların her ülkeden ülkeye farklılık gösterse de ortak nokta ilişkilerin dijital ortama taşınmaya başladığı.

Türkiye’nin ilişki haritası

Önce iOS’un akabinde de Android’in hayatımıza girmesiyle birlikte web’deki ilişki siteleri de uygulamalara taşındı. Bunlardan en popüleri ise Tinder. Bugün pazarın en büyüğü olma özelliğini taşıyan Tinder, 100 milyondan fazla yüklenme sayısına ait. Diğer popüler uygulamalar ise Badoo, Tantan, Happn, Bumble, Meetme, Plenty of Fish, Lovoo, Grindr ve Skout. Match Group çatısı altında hizmet veren Tinder, 2019 yılında 1,2 milyar Dolar gelir elde etti. “Bildiğiniz üzere Facebook da dating uygulamasına başladı. Bu da pazarın ne kadar büyüdüğünü gözler önüne ve yakın bir gelecekte ilişkilerin belki de tamamının dijital üzerinden ilerleyeceğine işaret ediyor. Türkiye’de sadece Tinder’ın 1 milyonun üzerinde kullanıcısı var ve her 80 kişiden 1’i Tinder kullanıyor” açıklamalarında bulunan Garakhanova, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ilişkilerin dijital ortama taşındığını sözlerine ekliyor. Garakhanova, “Online tanışma uygulaması kullanan erkeklerin oranı yüzde 67, kadınların oranı ise yüzde 54. Yine uygulamayı kullananların yaş aralığı ise 25-34. Her 10 kişiden 3’ü ise yeni biriyle tanışmak için online ortamları tercih ediyor ve trend, eğlenceli olduğu için uygulamalar da aktif.” açıklamalarında bulunuyor.