Artık yatırımcısını Türkler seçiyor

Geçtiğimiz ay, Türk şirketleri için bir hayli hareketli geçti. Yurt dışından gelen yatırımcılar; bir oyun şirketi olan Peak Games ve internet üstünden satın ala avantajı fırsatları sunan Markafoni’ye yatırım yaptı.

Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, şirketlerinin TechCrunch’ın en iyi 100 teknoloji şirketi listesine girdikten sonra yatırımcıların sıraya girdiğini belirtirken, birçok yatırımcı şirketin arasından 23 milyar dolarlık multimedya devi Naspers’a bağlı MIH-Allegro’yu tercih ettiklerini söyledi.

Peak Games kurucu ortağı Hakan Baş, şirketinin yatırım işlerinin bir Türk melek yatırımcı ile götürüldüğünü belirtirken kurulmalarının hemen ardından önce Hummingbird Ventures, ardından Earlybird Venture Capital’den yatırım almış. Toplam yatırımlar sadece birkaç ay içinde 7.5 milyon dolara ulaşmış.

Kuruluş amacı global dünya şirketi olmak

Markafoni hedef olarak Türk internet dünyasının standartlarını yükseltmeyi ve global bir marka olmayı hedeflemiş. Peak Games aynı şekilde Türk teknoloji birikiminin yapabileceklerini tüm dünyaya göstermek, oyun konusunda bir dünya markası olurken Türk oyunlarını global pazara sunmayı hedeflemiş.

Halihazırda Markafoni Avustralya, Yunanistan ve Ukrayna’da faaliyet gösteriyor, Peak Games’in oyunları ise 5 zaman diliminde, 4 kıtada, 5 farklı dilde oynanıyor. Geçtiğimiz aylarda Amman, Barcelona ve Berlin ofisleri açıldı. Şirketler daha yatırımları tam anlamıyla kullanmaya başlamadan global marka olma hedeflerini yakaladı.

Her iki kuruluş da dünyayı hedeflerken şirket ne kadar büyürse büyüsün merkezi Türkiye’den dışarı çıkartmayı düşünmüyor. Sina Afra ve Hakan Baş, kendilerininki gibi şirketler sayesinde Türkiye’den yönetilen global şirket sayısının artacağını düşünüyor.

Türk yatırımcı da gelmeye başladı

Yakın zamana kadar Türk yatırımcı sayısı çok yüksek değilken ekonomide yaşanan gelişmelerle birlikte önce yabancı, ardından da Türk yatırımcı sayısının hızla büyüdüğü ifade ediliyor. Türk şirketlerinin yatırım alması, yabancı şirketlere kıyasla bir hayli zorken artık hem yerli hem de yabancı yatırımcının büyümek ve büyütmek için Türk fikirlerinin peşinden koştuğu bir zamana gelindi. Türkiye’ye “bakmak için gelen” yatırımcılar artık Türk pazarından köşe kapmak için birbiriyle yarışır hale geldi.

Ölçeklenebilir ve temkinli fikirlerle yola çıkın

Sina Afra, şu anda kurulmakta olan şirketlere ölçeklenebilir fikirlerle yola çıkmalarını öneriyor: Çok dar bir kitleye hitap eden ve büyümesi için daha fazla işgücü gereken girişimlere temkinli yaklaşın. Pazara girmeden önce pazarın ihtiyaçlarını ve potansiyelini iyi analiz edin. Piyasadaki başarılı örnekleri kopyalamaktan ziyade yenilik katarak girişiminizi zenginleştirin.”

Hakan Baş özellikle internet odaklı şirketlerde teknik ekibin önemini vurguluyor: “Beraber çalışılacak yazılımcıların teknik bilgi ve deneyimi kadar takım oyuncusu olmaları ve yaptıkları işe kalplerini koymaları gerekiyor. Örneğin Peak Games bünyesindeki yazılımcıların tümü oyun üretmeye istekli, teknoloji yaratmayı seven, yarattığı katma değeri görüp bundan keyif alan yazılımcılardan oluşuyor.”

Her iki şirketin de aldıkları yatırımlarla değeri artmış. Elde edilen yeni sermaye, yeni yatırımlara, daha çok büyümeye kullanılıyor. Her iki şirket de yeni yatırımları elzem görmüyor ve büyüme planları çerçevesinde “gerek olursa” almayı düşünüyor.