Askerler bilgisayar oyunlarıyla eğitim alacak

İngiliz Savunma Bakanlığı, askerlerinin eğitimi için bilgisayar oyunlarından destek aldıklarını açıkladı. Bilgisayar oyunlarıyla büyüyen yeni kuşak gençler için bu eğitimin önemini vurgulayan yetkililer savaş oyunlarının askeri eğitim için önemli fırsatlar yarattığı vurguladı.

1980 ve 1990’larda savunma bakanlığının eğitim için üç boyutlu eğitim yazılımları yaptırdığını söyleyen yetkililer, yaratılan eğitimlerin oyun endüstrisinde yaşanan gelişmelerin gerisinde kaldığını, ellerindeki hiçbir yazılımın piyasada satılan Call of Duty, BattleField ve Killzone gibi oyunların kalitesini yakalayamadığını belirtti.

Sadece oyunların değil iPad gibi cihazların da askeri alanda kullanılmasının faydalarından bahseden yetkililer, bu cihazların büyük eğitim dokümanlarının yönetilmesinde çok önemli faydalar sağladığının altını çizdi.

Bu oyunlar hareket playStation, Xbox gibi algılayıcı cihazlarla nişan ve benzeri eğitimlerde fayda sağlarken, farklı silahların tanıtılmasında, kurşun ve menzil kapasitelerinin öğretilmesinde, tank ve benzeri kara cihazlarının kuvvetli ve zayıf yönlerinin öğretilmesinde önemli destek veriyor. Üstelik askerler bu sayede belki de askeri eğitim hayatlarının en eğlenceli eğitimlerinden geçmiş oluyor.