Site icon T K N L J

Assange yayınevinden çektiğini devletlerden çekmedi

Wikileaks’te herkesin ipliğini pazara çıkaran Julian Assange’dan intikam yine aynı yoldan geldi. Anılarını yazdığı bir kitabı anlaştığı yayınevine veren ancak daha sonra yayınlatmaktan vazgeçen Assange, yayınevine yeni bir sözleşme imzalayarak kitabı gözden geçirmeyi talep etti ancak yayınevi bunu reddetti ve kitabı yazarından gizli yayınlamaya karar verdi.

Assange’ın yarım bıraktığı kitabı tamamlamadığı ve yerine de yeni bir kitap daha getirmediği için kitabın basımı konusunda geri adım atmayacakları belirtildi. Kitabta, Assange’ın Avustralya’da başlayan çocukluk anılarından ergen hacker dönemine uzanan ve sırları açığa çıkaran web sitesinin kuruluşuna kadarki dönemleri anlatıyor.
Kitabın, yazarı gibi tutkulu, provokatif ve dik kafalı olduğuna değinilirken kitapta Julian’ın hem iyi hem kötü yönlerinin bulunduğu belirtildi. Assange’ın Bond ajanı ya da Stieg Larsson romanlarından fırlamışcasına anlatılması insanların daha çok dikkatini çekmişe benziyor.
Independent gazetesinde Salı gününden itibaren yayınlanacak makalelerde İsveç’te 2010’da olan olaylardan Assange’a yapıldığı iddia edilen tacize varan davranışlara yer verildiğine değinildi. İsveç’teki olaylardan dolayı alacağı cezayı bekleyen Assange, aslında sıkıntılı maddi durumuna da değinerek parasızlıktan avukat bile bulamadığnı iddia etti.
Exit mobile version