ATTABD çok acayip bir ülke. Her tür konuyu çok farklı ayaklarıyla orada bulabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde yazmıştım, internetin tarafsızlığı üzerine Obama bir şeyler yapılması için o ülkenin BTK’sı olarak tanımlayabileceğimiz FCC’yi göreve çağırmıştı. Ama bir türlü konuyla ilgili somut adımlar atılamadı, olay nihayetlendirilemedi.

AT&T CEO’su Randall Stephenson bizim hergün sopa yiyen şirketlerimizin yöneticileri gibi yapmamış gerilip kafayı düya lideri Obama’nın tam burnunun ortasına koymuştur: “FCC regülasyon konusunu tam bir düzene bağlayıncaya kadar ABD’nin 100 şehrinde yapmakta olduğumuz yatırımları durduruyoruz.”

Adam haklı: “Ben 100 şehire yatırım yapacağım, siz yaptığım yatırımı nasıl yöneteceğimin kararını verememişsiniz daha” diyor açık bir biçimde.

Bizimle onla arasındaki fark çok basit: Adamlar devletle aşık atabiliyor. Adamlar eğer başkana şunu söylersem vergi memurları kapıya dizilip bana takla attırır demiyor. Adamların FCC aklına esip bize bilmem kaç milyon dolar ceza yazabilir riski yok.

Adamlar bu arada ülkeyi yatırım yapmamakla tehdit ederken bizim şirketlerin yatırım yapma isteği tehdit olarak görülüyor ve önü kesiliyor.

Ne kadar enteresan, ne kadar tüm dünyaca izlenmesi gereken bir ülkeyiz biz!..