Avea baz istasyonlarının ortak kullanılmasını destekliyor

Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, baz istasyonlarına yönelik Danıştay kararına ilişkin “Dünyada 5 milyar insan tarafından kullanılan ortak standartlara sahip cep telefonu dışında başka bir teknoloji yok. Bu o kadar denenmiş ve şu ana kadar herhangi bir olumsuz etkisi gözlemlenmişken, üstelik hayat kurtarırken, baz istasyonlarının tümünün kaldırılacağını, bu işin olumsuz sonuçlanacağını düşünmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaplan, BTK’nın GSM operatörlerinin ortak baz istasyonu kullanmasına yönelik düzenlemesi hakkında da ”Ortak baz istasyonu kullanılmasına son derece olumlu bakıyoruz. Binlerce ortak kullandığımız saha var. Daha da aktif hale getirmek için ortak çalışırız” dedi.
Coşkun Şahin, baz istasyonları konusunda her hafta bir belediye başkanını bilgilendirdiğini belirterek, vatandaşların mobil iletişim altyapısına yönelik bilinçlendirilmelerinin önemine işaret etti.

Avea Regülasyon, Strateji ve İlişkiler Direktörü Tolga Kılıç, tek bir baz istasyonu kulesi ile mobil iletişim sağlanmasının mümkün olması halinde operatörlerin milyarlarca dolarlık harcama yapmalarına da gerek kalmayacağını söyledi.