Bağlantı bağımlılık yapıyor… Bir de eroinle sigara

Teknolojik aletlerden, internet ve televizyondan uzak tutulan öğrenciler arasında, ilk 24 saatin sonunda beş öğrenciden birinin uyuşturucu bağımlılarına benzer yoksunluk tepkileri verdikleri belirlendi. Araştırmaya katılan öğrencilerin yalnızca yüzde 21’inin rahatsızlık duymadığı belirtildi.

ABD’de Maryland Üniversitesi’nden yapılan on ülkeden 17-23 yaş arası gençlerin katıldığı bir araştırmaya göre, gençler cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından uzak kalmaları halinde uyuşturucunun bırakılmasının ardından verilen tepkilere benzer reaksiyonlar gösterdikleri belirlendi. Araştırmacılar, sadece bir gün için tam olarak teknolojik aletlerden uzak tutulan öğrencilerin yüzde 79’unun sıkıntı, huzursuzluk, kafa karışıklığı ve soyutlanma eksikliği gibi tepkiler gösterdiğini ortaya koydu.

Uzmanlar bu tepkilere bağımlılık tedavilerinde, uyuşturucunun alınmamasının ardından rastlandığını belirtiyor. Öğrenciler, cihazlardan uzak kaldıklarında yoğun bir özlem duyduklarını aktarıyor. Araştırmaya katılan öğrenciler cep telefonları ve diğer cihazlar olmadığında, daha derinlikli muhabbetlere dalabildiklerini söylemiş. Çok sayıda öğrenci, sohbetlerinde kalitenin ve derinliğin arttığını belirtmiş. Araştırmada öğrencilere cep telefonu, internet ve televizyon 24 saat yasaklandı. Her beş öğrenciden biri, kendisini uyuşturucudan uzak kalmış bir bağımlı gibi hissetti. Yüzde 11’i perişan ya da tükenmiş hissettiğini belirtti. Yüzde 19’u huzursuz, yüzde 11’i de tecrit edilmiş gibi hissettiğini ifade etti.