Balıkesir’de bir ev kadını internet ucuzlasın sabit ücret kalksın mücadelesi başlattı

Balıkesir’de yaşayan ev hanımı Sevgi Özcan (46), altı ayda bin lirayı geçen internet faturası ödeyince tek kişilik protesto ve imza kampanyası başlattı. ‘Pahalı İnternet ve İletişime Hayır’ isimli kampanyasında, iki çocuk annesi Özcan’a bütün Balıkesir yoğun destek veriyor..

Şehir merkezindeki eski Kurtdereli Vergi Dairesi önünde açtığı stantta soğuk havaya rağmen imza toplayan Sevgi hanım, vatandaşların büyük kısmının internet fiyatlarını pahalı bulduğunu söyledi. Özcan, ‘Dünyada en yüksek fiyatlar bizim ülkemizde. Ayrıca konuşsak da konuşmasak da sabit ücret ödüyoruz. Şikayet için Türk Telekom’a gittiğimde, her memur ayrı bir şey söylüyor. Vatandaşlarımız çok kızgın, çok şikayet var internet yüzünden. Aslında ben eve internet bağlatmak istememiştim, iki oğlum isteyince mecbur kaldık.’ dedi..

İki günde bine yakın imza toplayan Sevgi Özcan, bunları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM, Başkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Telekom Genel Müdürlüğü’ne göndereceğini belirtti. Daha önce interneti bir defa kullanıp kapattırdığını anlatan Özcan, ‘Kapatmak için bile para aldılar. Tekrar istemedim ama oğlum evde canının sıkıldığını söyleyince bağlattık. İnşallah duyarlı vatandaşlarımız sayesinde yetkililere sesimizi duyururuz.’ şeklinde konuştu..

Kampanyaya destek için imza atan vatandaşlar da Türkiye’de internet fiyatlarının çok pahalı olduğunu söyledi. İmza verenlerden Balıkesir Sivil Güçler Birliği Derneği Başkanı Mehmet Birol Şahin, ‘İnternet kullanımı birçok Avrupa ülkesinde, hava ve su gibi temel insan hakkı olarak kabul ediliyor. Devlet, vatandaşına bu hizmeti ücretsiz veriyor. İngiltere, İrlanda ve daha birçok ülkede iletişim, temel insan hakkı kabul ediyor. Gelişmiş ülkelerin çoğunda devlet, herkese ücretsiz internet bağlamak zorunda. Umarım bizim ülkemizde de bu uygulanır. Bırakın pahalılığnı, internet ücretsiz olmalı.’ dedi.