Biletino bilette tekeli bitiriyor

Bilet pazarı Türkiye’de uzun süre sadece büyük şirketlerin girebileceği bir alan olarak gözüktü. Zaten bir Koç Holding girişimi olan Biletix bu alana tam anlamıyla girebildi ve kelimenin belki de tam anlamıyla parsayı topladı. Fazla ve hızlı büyümenin özelikle de piyasada tek olmanın getirdiği tüm kötü güçleri kullanan Biletix hakkında söylenenler hep havada kaldı. Yanlışlık da yapsa, kafasına göre istemediği konserlerin biletlerini satmasa da yetersiz hizmet verse de sonuçta piyasada tekti ve “bunu kullandı“.

Şimdi piyasaya yeni yeni firmalar giriyor. Üstelik öyle sadece elektronik satın alma, satın alıp unutma gibi faktörlerle insanları sıkmayacak, küçük ama devrimci metodlarla adından söz ettirmeye başlayacak gibi gözüküyor.

Biletino.com, özellikle NFC teknolojisinin kullanım kolaylıkları sayesinde kullanıcılara, ücretli-ücretsiz etkinlik oluşturabilecekleri, etkinliklerin dağıtım ve satışını yapabilecekleri bir platform sunuyor. Biletino.com’dan etkinlik bileti satın alan kullanıcıları bekleyen en büyük kolaylık ise dijital gişeler ile gişelerde zaman kaybetmeye son vermesi…

Organizatörler için dijital gişe kurabilme imkanı, hızlı dağıtım ve mobil kontrol uygulamaları ile etkinlik yönetim kolaylığı sunan sistem ile fiziksel gişe uygularının hayatımızdan tamamen çıkarılması hedefleniyor. Mevcut biletleme sistemlerinden farklı olarak internet üzerinden satın aldığınız biletinizle gişelerde beklemeden doğrudan etkinliğe katılma, satın alınan biletin kaybolması halinde (başkası tarafından kullanılmadığı takdirde) yeniden temin etme avantajı sağlayan Biletino.com ile 5 kişilik organizasyonlardan 50 bin kişilik organizasyonlara kadar tüm etkinlikler için yapılması gereken tek şey ücretsiz olarak online üye olmak. Üstelik oluşturulan etkinliklerden hiçbir ücret talep edilmiyor.

Biletino.com’da etkinlik oluşturma, dağıtımını yapma ve sistemden bilet alma konusunda bilgi veren Taglon Teknoloji A.Ş. Yönetici Ortağı, Proje Yönetimi, İş Geliştirme ve Pazarlama Sorumlusu Cem Birol şöyle konuştu: “Etkinlik oluşturma sayfasından, etkinliğinize ait tüm detayları belirterek kullanıcılarınızın görebileceği profesyonel sayfanızı çok basit bir şekilde oluşturup sosyal ağlarda, iş ağınızda ya da katılımcıların e-posta hesaplarına etkinlik sayfanızın linkini paylaşabilirsiniz.” Sadece bir tıkla etkinliğin herkese duyurulabileceğini belirten Birol, etkinliğin yayınlandığı an itibariyle bilet satışının da başladığını söyledi.

Cem Birol sözlerine şöyle devam etti: “Biletino’dan alınan biletlerin dağıtımı konusunda kullanıcının hiçbir şey yapmasına gerek kalmıyor. Biletino.com aynı zamanda iOS 6 işletim sistemi ile gelen passbooka entegre ilk bilet sistemi. Katılımcılar biletlerini nasıl almak istediklerine kendileri karar veriyor. İster e-posta, ister sms olarak biletlerini alabilirler. Çok yakında ise NFC ve passbook olarak da bilet dağıtımı gerçekleşecek.”

Birol: “Akıllı telefon sahibi olmayan kullanıcılar ise cep telefonlarına kısa mesaj ile gelen PNR numarası ile doğrudan satın aldıkları etkinliklere katılabilecek. Taglon olarak biz, havayolu şirketlerinin uzun zamandır kullanmakta olduğu PNR numarasını mobil biletlemede de uygulamaya başladık. PNR numaranızı biletinizi almak için değil doğrudan etkinliğe katılmak için kullanıyorsunuz. PNR numarası düz metin özelliği taşıdığından tüm telefonlara giden mobil biletin içinde görülebilmektedir” dedi. Cem Birol şu anda akıllı mobil biletleme olarak kullanılan sistemin, önümüzdeki dönemde sadakat programları, personel giriş çıkışları gibi farklı alanlara da uyarlayacaklarını söyledi.

Etkinlik yönetimini kolaylaştıran Biletino, organizatörler için geliştirilen iPhone ve Android uygulamaları ile kapı girişlerinde telefonlar birer kontrol cihazı haline geliyor. Uygulamayı desteklemeyen telefon sahipleri ise Biletino profillerinde ‘etkinliklerim’ bölümünden kapı girişlerini kontrol edebiliyor.

Bu yenilikleri okuduğumuzda peki büyük şirket şimdiye kadar neden bunları yapmamış, Turkcell, Türk Telekom, Avea ve Vodafone neden bu işe girmemiş diye sorabilirsiniz. İşte bizim büyüklerin girişimcilik ruhu olmasa Türkiye’de yeni şirketler doğmazdı. Bize alternatif sağladığı için Biletino’ya teşekkürler.