Anayasa, adının da ifade ettiği gibi temel bir yasa ve mevcu tüm kuralların üstünde. Tüm Türkiye mevcut anayasadan şikayetçi ve değişiklik isteğinin artık önüne geçilemez gibi gözüküyor. Şu ana kadar yapılmamış bir etkinlik gündeme geldi. ICT Media 14 Nisan Cumartesi gibi Abant’ta Yeni Anayasada Bilişim ve Haberleşme Sempozyumu isminde bir toplantı düzenledi. Amaç anayasaya bilişimin nasıl ve hangi koşullarda gireceğini tartışmak.

Konuyla ilgili tüm taraflar bu toplantıda yerini aldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten, Binali Yıldırım’a, BTK Başkanı Tayfun Acarer’den TİB Başkanı Fethi Şimşek’e kadar herkes toplantıda yerini aldı. İlk tur konuşmalardan anlaşılacağı üzere anayasa değişikliği konusunda tüm Türkiye’de olduğu gibi herkes hemfikir. Genellikle nerelerde sorun yaşandığı da çok iyi bir biçimde masaya kondu. Cemil Çiçek net ve kesin bir biçimde bu toplantıdan 500 sayfalık bir rapor çıkmasını değil, birkaç madde ve bunların alternatifini istedi.

Temel sorunların başında kişisel bilgilerin korunması ve bilgi alma hürriyeti geliyor. Bunları anayasaya taşımak önemli değil ama hangi kelimelerle taşınacağı çok ciddi sorun çıkarabilir. Çünkü bu anayasal değişikliğin ardından önceki maddeler kadük hale gelebilir, sonrasında yapılacak her tür kanuni değişiklikte sorun çıkabilir.

Her ne olursa olsun, toplantıya katılım ve sunum başlıkları hep hürriyeti ön plana çıkarsa da bunun bir bakış açısı olduğunu söylemek gerekiyor. Burada konuşulan özgürlüklerin evrensel ve tüm zamanlar için doğru olduğunu söylemek yanlış olabilir.

Konuyla ilgili yapılacak tüm konuşmaları sizlerle buradan paylaşacağım…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.