Bilişim elemanı eksiğini cezaevleri kapatacak

hapishaneBilişim sektöründe ciddi bir yetişmiş ara eleman sorunu var. Kimdir ara elemanlar? Onlar ortada parıldamayan, ama sektörün olmazsa olmazları, esas oğlanlarıdır. Tüm dünyada meslek liseleri ve benzeri okullarda yetişir ve üniversite bitirmeseler de hayatlarını düzgün bir biçimde geçirecekleri ücretler kazanırlar.

Bizde ara eleman deyince herkesin aklına getir götür yapan insanlar gelir. Biz, ara eleman açığımızı üniversitelerden gelenlerle kapatmaya çalışırız. Onlar da ne aldıkları maaşı ne de kendilerine verilen payeyi beğenir, bir süre sonra elde ettiği tüm bilgi birikimlerini alarak müdür olmaya bir şirkete girerler. Olamazlar çünkü çok detay bilgiye sahiptirler. Aralarından çok başarılı olanlar da çıkabilir ama sektörün ihtiyacı olan aslında generaller değil, er ve erbaşlardır. Erbaşları olmayan bir ordunun ne hale geleceğini düşünmek bile istemezsiniz.

Bilgi Teknoojilerı ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, sanayinin katma değeri en yüksek sektörlerinden bilişim teknolojileri sektörünün (ICT) ara eleman bulamadığını belirterek sektör paydaşlarından tutuklu ve hükümlülere eğitim vermesini öngören bir projenin gelmesi halinde buna destek vereceklerin kaydetti. Acarer, Türkiye’de üniversite, yüksek okul ve meslek liselerinden mezun olan çok sayıda insanın ICT sektörünün beklentisine yanıt veremediği söyledi. Acarer, tutuklu ve hükümlülerin ICT sektöründeki mavi yaka sorununa çözüm olabileceğini vurguladı.

BTK bu konuda çok ilginç bir noktaya parmak bastı. Umarım yakın zamanda bu konu üstü küllenmeden akil adımlar atılır ve kader mahkumlarını ülkenin sorunlarını çözerken görürüz. Mahkumlarımız da gözlerini kör edercesine verdikleri incik boncuk uğraşını daha katma değerli şeylerle değiştirebilirler…