Site icon T K N L J

Bilişim Kurultayı geliyor

bilisim-kurultayiTÜRKİYE Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1976’dan bu yana düzenlenen “BİLİŞİM 2016 – TBD 33’üncü Ulusal Bilişim Kurultayı” bu yıl 8-9 Aralık 2016 tarihleri arasında Başbakan Binalı Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla Ankara Sheraton Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kurultayda 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bilişim ve iletişim araçlarının etkisi ile siber saldırılar ve alınması gereken önlemlere dikkat çekilecek.

Kurultayın tarihi bir rol üstleneceğini belirten TBD Başkanı İlker Tabak, “Türkiye’ye yönelen her türlü tehdit ve saldırıya karşı bilişim teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanılmasının önemine dikkat çekmek, atılması gereken adımları belirlemek için kurultayımızın ana temasını ‘Bilişim ve Demokrasi’ olarak belirledik” dedi. Darbe girişiminde ilk hedefin bilişim ve iletişim alanı olduğunu hatırlatan Tabak, FETÖ’nün darbe girişiminde BT teknolojilerinin kendi amaçları doğrultusunda kullandığım vurguladı.

Bilişimin demokrasinin teminatı olduğunu kaydeden İlker Tabak şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iletişim araçlarının üzerinden halka çağrıda bulundu. BT kanallarının açık kalması ve demokrasi kahramanları sayesinde halkın direnişi örgütlendi.

Darbe girişiminin bilişim alanında yapılmaya çalışıldığına tanık olduk. Bunun için askeri alanlarımızdan, kurumlarımızın kritik altyapılarından, sosyal, siyasal hayatımıza kadar her alanda siber saldırı ve siber güvenlik alanlarında acil önlemler almamız gerekiyor.”

Exit mobile version