Google bizi gözetliyor. Hükümetlerin şüpheli ve suçluları yakalamak için Google’ın veri bankasından destek istemesi her geçen yıl hızla artıyor. Kullandıkça faydasını gören ülkelerse her şeyde Google’ın kapısına dayanmaya başladı.

Kullanıcıların online ve iletişim bilgilerini paylaşmaktan pek de memnun olmayan Google ise bulunduğu ülkelerdeki kanunların yetersizliğinden dolayı eli mahkum dinleyiveriyor devleti ve tıpış tıpış veriyor bizim bilgileri.

Google, bu yıl Ocak-Haziran döneminde 25 binin üzerinde kullanıcı verisi sağlama talebi alırken bu sayı bir önceki 6 aylık dönemde 15 bin 600 idi. Talebin her geçen gün artmasında hem bu yöntemin kullanılmasına ilişkin farkındalığın gittikçe artması hem de alınan verimliliğin oldukça yüksek olması neden olarak gösterilebilir.

En yüksek talebin geldiği ülkeler 5950 başvuru ile A.B.D. başı çekerken diğer ülkeler şu şekilde: Hindistan 1739, Fransa 1300, İngiltere 1273 ve Almanya 1060 başvuru yapmış durumda. Gelen kullanıcı bilgisi taleplerine yönelik Google’dan en verimli veri dönüşünü alan ülke ise yüzde 82 ile İngiltere.

Ocak-Haziran döneminde Google’ın YouTube video paylaşım platformundan silmesi istenen 220 adet video olurken geçen dönemde bu sayı 40 civarındaydı.

Hükümetlerden gelen taleplerin en çok reddedildiği ülke Arjantin olurken yüzde 50’nin altında bir oranda bilgi paylaştığı devletler arasında Türkiye’nin yanı sıra Kanada, Şili, Fransa, Hong Kong, Meksika, Hollanda, Rusya ve Güney Kore yer alıyor.

Bu zorunlu hizmetinden çok da memnun olmayan Google bir an önce kanuni önlemler sayesinde bu vericiliğinden kurtulmak istiyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.