Site icon T K N L J

Blackberryler artık birbirine dokunarak dosya transferi yapacak

Research In Motion Co-Ceo’su Jim Balsillie, Dubai’de gerçekleşen GITEX konferansındaki açılış konuşmasında BlackBerry akıllı telefon kullanıcılarının birbirleriyle bağlantı kurmasını ve multimedya içeriklerini paylaşabilmesini sağlayacak yeni bir teknolojiyi duyurdu.

Bir sonraki BlackBerry 7 OS işletim sistemi güncellemesine dahil edilecek olan BlackBerry Tag, kullanıcıların BlackBerry akıllı telefonlarını birbirine dokundurarak iletişim bilgilerini, belgeleri, URL’leri, fotoğrafları ve diğer multimedya içeriklerini paylaşmasına olanak sağlıyor. BlackBerry Tag aynı zamanda BlackBerry kullanıcılarının arkadaşlarını BlackBerry Messenger listesine anında eklemelerini mümkün kılıyor.

RIM Co-CEO’su Jim Balsillie BlackBerry Tag’in, iletişim bilgilerinin ve multimedya içeriklerinin zahmetsizce ve sorunsuz bir şekilde paylaşımını sağlayan heyecan verici ve yenilikçi bir özellik olduğunu belirterek şöyle söyledi: “BlackBerry Tag, BlackBerry platformuna güçlü ve aynı zamanda kullanımı kolay yeni bir boyut kazandırıyor. Bu yeniliğin hem kullanıcılarımız hem de geliştiricilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanacağını düşünüyoruz.”

BlackBerry Tag, BlackBerry Bold 9900/9930 ve BlackBerry Curve 9350/9360/9370 akıllı telefonlarının desteklediği NFC teknolojisinden yararlanıyor. Söz konusu cihazlar, BlackBerry Tag teknolojisini destekleyen ilk BlackBerry akıllı telefonlar olacak.

RIM ayrıca yazılım geliştiricilerin kendi uygulamalarında “dokun paylaş” özelliğinden yararlanmalarını sağlayacak BlackBerry Tag’in BlackBerry platformlarındaki API’lerde kullanılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Exit mobile version