BTK ile önce Suriye, ardından Almanya

Bugün gazetelere yansıyan haberlere göre Türk şirketleri İstanbul Ticaret Odası ve Bilgi Teknolojileri Kurumu himayesinde Suriye’de, Suriye 1. Türk Ürünleri Sergisine katıldı. BTK başkanı Tayfun Acarer, bu coğrafyadaki ülkelerle ortak bir takım konu ve sorunların olduğunu söylerken Şam’a gelen 35 kişilik Türk heyetiyle bu sorunların üstesinden gelinmesi için çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Acarer, görüşmeler sonucunda önemli anlaşmalar yapmayı umduklarını belirtti. Toplantılara Avea, Turkcell ve Vodafone’un genel müdür yardımcıları da katıldı.

Türkiye, BTK’nın katkısıyla penetrasyonu yüzde 45’in altında olan ve abone başı geliri düşük Suriye GSM pazarında önümüzdeki yıl Uluslararası Haberleşme Birliğinin (ITU) desteğiyle bölgesel eğitim
merkezini faaliyete geçirilecek. BTK Başkanı Tayfun Acarer, uzman düzeyinde kişileri buraya davet edip, belirlenen 50 konuda eğitimler verileceğini ifade etti. 

Tayfun Acarer çalışmaların bunlarla da kısıtlı olmadığını belirterek Almanya’da Mart ayında düzenlenecek CeBIT Hannover fuarıyla Türk bilişim ve iletişim firmalarının Almanya’ya çıkarma yapmasına da önayak olacaklarının müjdesini verdi. Suriye görüşmeleri sonucunda bir firmanın burada ofis açmaya karar vermesi, birkaç firmanın Suriye’de kendine dağıtıcı firmalar bulması göz önünde bulundurulacak olunursa Almanya’ya yapılacak gezi için başarı çıtası bir hayli yükselmiş gözüküyor.