BTK telefon liginin hakemi olmalı

BTK telefon liginin hakemi olmalı

btk laboratuvarBTK, Piyasa Gözetim Laboratuvarı’nda cihazlara ilk kez yıkıcı tahribat testi yapılmaya başlandı. 5 milyon Avro bedelle kurulan laboratuvarda numune cep telefonlarına ilginç testler yapılıyor. Piyasa Gözetim Laboratuvarı’nda yakma testleri, elektrostatik deşarj, gerilim değişimi, elektriksel hızlı geçişler, patlama ve gerilim dalgalanması gibi şeylere bakılıyor. Cep telefonları yerlere atılıp dayanıklılık testlerinden de geçiriliyor.

Bu testler telefonlar bize gelinceye kadar birçok kez yapılıyordur. Ama bizim içimizde de bunların yapılması iyi fikir. Biz bize söylenenleri kayıtsız şartsız kabul etmesi gereken bir ülke değiliz. Bu testleri geçemeyen ürünlerin Türkiye’de satılmasının engellenmesinden de yanayım. Çünkü bize söylenenlerin her zaman doğru olmadığını otomotiv sektöründe kesin ve net bir biçimde gördük.

Ama benim bu konuda çok önemli bir isteğim var: BTK raporlama ve sektörü besleme konusunda Türkiye’nin en şeffaf kurumlarından biri. Mükemmel paylaşımlarda bulunuyor. Niçin bu yaptığını telefonlarda da yapmasın?

Ne istediğimi biraz daha açayım: BTK deşarj testi yapıyor, SAR değerlerine bakıyor ya… Bunların mutlaka uluslararası puanlama kriterleri vardır. BTK bu yaptığı test sonuçlarını bizimle paylaşsa keşke. Biz bilsek hangi telefon daha iyi hangisi kötü. Böyle olunca BTK bir gövde gösterisi de yapmış olur. Çünkü kendine güven göstergesidir bu raporları yayımlamak. Uluslararası arenaya “biz varız ölçtük bu çıktı” diyebilmektir.

BTK’nın bu merkezdeki çalışmalarını kutluyor, sonuçları ivedilikle bekliyoruz…

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş