imtiyaz sozlesmesiÜlkede 4G’nin gelmesiyle birlikte çok şeyin değişeceğini söyledik. Gerçekten değişiyor da. Hayır değişecek şeyler yaygın basının dile getirdiği gibi hız ve makinelerin birbiriyle konuşmasından ibaret değil. Telekomünikasyona bakışımız değişiyor işte…

9 Şubat 2016 Salı günü BTK İstanbul binasında bir imza töreni düzenleneceği dile getirildi. Neydi bu imza töreni? GSM ve 3G (IMT200/UMTS) İmtiyaz Sözleşmeleri içinde yapılacak olan değişikliklerin şirketler tarafından onaylanmasını kapsayan bir imza atılacaktı.

Toplantı, Türkiye’de telekomünikasyon dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşti: Devleti temsilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; regülasyonu temsilen BTK başkanı Ömer Fatih Sayan; Turkcell’den genel müdür Kaan Terzioğlu, genel müdür yardımcıları İlker Kuruöz ve Murat Erkan; Vodafone’dan genel müdür Gökhan Öğüt ve genel müdür yardımcısı Hasan Süel, Türk Telekom’dan Rami Aslan… Bunların daha üstü Cumhurbaşkanı ve Başbakan katılımları olurdu ki o kadar da değil.

Daha önce hayata geçirdiğimiz 2G ve 3G ihalelerinde belli frekans tahsisleri yapıldı. O zamanlar belli kurallar konmuştu fakat zaman ve şartlar değişti. O yüzden de ortaya konan kuralların tadil edilmesi şart oldu. Hemen konuyu BTK başkanı Sayan’ın açıklamalarıyla masaya yatıralım:

4.5G ihalesi ile mobil elektronik haberleşme hizmetlerinin sunumu amacıyla işletmecilere 365,4 MHz’lik ilave frekans kaynağı tahsis edildi.

Tahsis edilen frekanslar karşılığında ihalenin toplam bedeli 12,8 Milyar TL ulaştı. Şu ana kadar bu bedelin 6,5 milyar TL’lik kısmı Hazinenin kasasına girmiştir. Geriye kalan 6,3 milyar TL ise 3 eşit taksit halinde Nisan 2017’ye kadar ödenecek. Bu para dünyanın her yeri için mükemmel bir kaynak sunuyor.

İhalede tahsis edilen 365,4 MHz ve 2G ve 3G İmtiyaz Sözleşmeleri kapsamında tahsisli bulunan 183,8 MHz ile birlikte işletmecilere toplamda 549,2 MHz’lik frekans kaynağı tahsisli hale geldi. Bu da nüfusu 80 milyona varan bir ülkenin üç operatörü için çok yeterli.

4.5G yetkilendirmesi ile; işletmecilere teknoloji kullanımında esneklik sağlandı. Yapılan yeni düzenlemeler ile işletmeciler 5G geldiğinde ekstra para vermeyecekler. Bu atılan imzanın en önemli sonucu.

İmzaların ikinci en önemli sonucu ise 4G ihalesi kapsamında tahsis edilen frekanslar ile 2G ve 3G hizmetleri için verilmiş olan frekansların teknoloji nötr kullanımına imkan verildi. Yani insanlar artık frekans havuzlarına bakacaklar. O 2G için bu 3G için demeden her frekansı ihtiyaçları olan her yerde kullanabilecekler. Böylece kaynak yönetimlerini istedikleri gibi, doğru bildikleri şekilde gerçekleştirip stratejilerine ona göre yön verebilecekler. Bence gelecek için çok umut verici bir karar bu.

Konuyla ilgili üçüncü en önemli gelişme ise 3G ile gelen kapsama alanı zorunluluğu… Devletimiz akıllıca bir şey yapıp demiş ki madem 4G geliyor, madem dünya oraya doğru evriliyor, o zaman 3G kapsama zorunluluğu olmasın. Eğer bir yerde 3G VEYA 4G varsa bu alan 3G tarafından kapsanmış sayılsın… Bence de çok akıllıca.

12 YORUMLAR

 1. Gerçekten de frekansların artık teknoloji nötr kullanılacak olması çok önemli. Bulunduğum yer Hakkari’de 3G 2100 MHz üzerinden veriliyor. Yollarda dağların arasında kalan yerlerde sinyal gidiyor. 900 MHz ile verildiğinde kapsama alanı olarak çok daha genişleyecek, kesintiler daha az olacak.
  Avea mesela 1 Aralık’tan beri yer yer 900 MHz 3G şebekelerini aktif etti. İstanbul’da Esenler otogarının alt katları, tuvalet vs. çoğu yerinde 900 MHz ile çekiyor, diğer operatörler ise çekmiyor ne yazık ki. Avea bu 900 MHz olayıyla kapsama farkını iyi kapatacak gibi. Tabi diğerleri de 3G’de 900 MHz olayına geçer mi, 4G için falan mı saklar ne yapar göreceğiz.

  Fiber için gelişmelerden de memnunuz, zaten herkesin düşündüğü şeyler ama yüzlerine yüzlerine söylenmiş olması da çok hoşa gitti hani. :D

 2. Ben 4,5G ve diğer yatırımlar için pek umutlu olamıyorum.İş geliyor operatörlere kalıyor.Nisan ayında başlayacak hizmet için daha ortada doğru düzgün fiber altyapı yok.Ortada dönen saçma sapan reklamlar var.İstanbul’un göbeğinde doğru düzgün işlemeyen 3G var.Hizmet kalitesi yerlerde sürünen teknoloji şirketlerimiz var.Var oğlu var.Mobil interneti stabil verebilirlerse öpüp başıma koyucam ben.O ballandıra ballandıra dedikleri hizmetleri verebilecek hizmet kalitesi göremiyorum ben hiçbir operatörde.

  • Bir haberde Turkcell’in baz istasyonları arasındaki radyolinkler için NEC ile anlaştığını görmüştüm. Söz konusu ürünlerin kapasitesi 2 Gbit civarı idi. Şuan kullanımdakiler çok daha düşük kapasiteye sahip ama bu yeni radyolinkler ile iyi iş görülür yine. Zaten tüm istasyonlara fiber gelmeyecek. Merkezi ya da tepe konumlardaki toplayıcı istasyonlara fiber gelecek, buradan da çevredeki diğer baz istasyonlarına yine radyolinkler ile trafik dağıtılacak. Bu toplayıcı istasyonlara trafik için operatörler ya kendi fiberlerini kullanacak ya da TT’den kiralayacak yine. Şuanda da böyle zaten de 4G ile artacak trafik için daha çok istasyona fiber çekilmesi gerekecektir.

 3. Ya pardon da bu küçük hesapları zamanında turkcell yaparken simdi turk telekomun yapması niye rahatsız ediyor? Turkcell zamanında ve hala baz istasyonu ve frekansların ortak kullanılmasını istemiyorken, şimdi fiber altyapısı olmadığı için tutuşunca, neden ortak şirketten vs. bahseder oldular ve turk telekom üzerinde baskı kuruyorlar? Ortak baz istasyonu ve frekans paylaşımı (ulusal roaming) yapılmadığı için ülke kaç milyar dolar parayı israf etmiş oldu? Kaldı ki turk telekomun altyapı paylaşımı yapmaması gibi bir durum zaten söz konusu değil (turkcell in tersine) . İsteyen kullanıyor o altyapıyı, hem vodafone supernet hem turkcell superonline hem de geriye kalan farklı xDSL işletmecileri, parasını da ödeyerek tabi ki. Turkcell zamanında parasını verse de kabul etmiyolardı. Şimdi turk telekom fiber altyapısıyla yeni dönemde çok büyük avantaj elde edecek, turkcell in karın ağrısı bundan kaynaklanıyor. Geçmişten günümüze alt yapısıyla “hava atmayı” biliyordu turkcell, biraz da turk telekom hava atsın değil mi. Rami Aslan “yatırım yapmayanlar şimdi panikte” derken gayet haklı, “bu, fiber döeşemeye izin verilmiyor diyenler en zengin mahallelerde fiber kurabiliyorlar nedense” minvalinde sözler söylerken de haklı. Turkcell asla ve asla masum bir şirket değildir, geçmişten günümüze türk telekomdan çok daha acımasız bir şekilde (sektör lideri olmasının ve altyapısının verdiği üstünlüğü kullanarak) diğer işletmecilere karşı ezici rekabet uygulamıştır. Bunun da birçok örnekleri mevcuttur, bilenler bilir. Şu anki mevcut durum için de kimse kusura bakmasın. Altyapı kiminse aboneyi o alır, oyunun kurallarının böyle olmasını zamanında turkcell istedi.

  • Sayın kusura bakmayın ama,
   Siz yazılanları şimdiye dek tartışılanları hiç anlamamışsınız. Tam bir Türk Telekom çalışanı gibi konuşmuşsunuz. Türk Telekom altyapı paylaşımı yapmıyor. Eğer yapmadığını bilmiyorsanız böyle bir cümle kurmayın lütfen. Fiber muafiyeti çıkıncaya kadar fiber satmadı Türk Telekom. Kaldı ki eğer bilmiyorsanız siteyi inceleyebilirsiniz, diğer operatörler yatırım yapmak istedeyecekleri zaman Türk Telekom’dan izin almak zorundalar. O TT’nin genel müdürüne atarlanan bakanın partisi yaptı bunu daha önce. Bu arada frekans paylaşımıyla fiber paylaşımını aynı yere koymanız ne kadar enteresan. Bence bi sorun o olayları. Bu arada Rami Aslan kaç metrelik yatırım yaptı, kaç kilometresi elden geldi ona da bir bakın. Bakacak çok şeyiniz var kusura bakmayın bey…

   • Basit bir soru soracagim Turk telekom altyapısını paylasmiyorsa vodafone turknet turkcell dsmart net vs. Nasıl ADSL hizmetleri satabiliyorlar? Turk telekomun omurgası olmasa siz bırakın internete girmeyi telefonla konusamazsiniz hiçbir operatorden. Paylasmadigini nasıl soyleyebiliyosunuz ya hu. Kendiniz baktiysaniz türk telekomun yatırımlarına paylaşın da herkes ogrensin kaç km fiber çekilmiş ne kadar yatırım yapılmış ezbere konuşmakla, aşağı yukari her yazı da turkcellin pr ini yapip özellikle avea ve ardından türk telekomu haklı ve haksız mesnetli ve mesnetsiz elestirmek le olmuyor. Kusura bakmayin ama Objektif degilsiniz, daha hicbir yazinizda turkcelle toz kondurdugunuzu gormedim (ama size turkcellin calisanisiniz falan da demedim)Objektif olursanız işlerin sandiginiz demiycem buraya yansittiginiz gibi olmadığını anlatirsiniz. Eleştirmeye kiyamadiginiz turkcell in türk telekomdan beter oldugunu siz de biliyorsunuz eminim ki. Zamanında ne yaptığını herkes biliyor. Turk telekomun yatırım miktarları da ortada merak eden kaç kilometre den kaç kilometreye çıktığına bakar, bakmadan ezbere sallamaz. Paylaşım yapmayan bu konuda hep direten her zaman turkcell olmuştur. Şimdi etekleri tutuştu tabi, abone sayısına yetecek kapasiteleri yok su an 3g de yogunluktan en dusuk hizlari turkcell aboneleri aliyor ve böyle devam ederse 4.5 g de de aynısı olacak(tabii geniş bir fiber altyapısina sahip olmadıkları surece) bu yuzden türk telekoma suç atmaya çalışıyorlar ama yemezler. Bu herkesin yaptığı altyapı kendine işini kendileri baslatti. İnsanların alacağı hizmeti zerre dusunmediler. Kusura bakmayın ama eleştiri tek taraflı olmaz sizin yaptığınız gibi. Türk telekom ve aveaya karşı hep küçümseme aşağılama ve ağır elestiriler var yazilarinizda ama turkcell veya vodafone karşı bu türden şeyler hiç göremiyorum yazilarinizda. Bazi insanlarin okumak ve görmek istediklerini yazmakla olmuyor kusura bakmayin.

    • Peki maddelerle gidelim siz daha kolay anlayın belli ki kafanız çok karışık:
     1. TT fiber altyapısını olması gerektiği gibi paylaşmıyor. ADSL altyapısını zaten paylaşmak zorunda kanunlarla sabit bu. Belki biraz araşırırsanız öğrenebilirsiniz
     2. Türk Telekom’un omurgası olmasa derken saçma bir yere gidiyorsunuz. Bu omurga devletin kiraladığı bir yapı. Rekabet olmak zorunda. Dünyanın her ülkesinde böyle bu. Kaldı ki hem toptancı hem perakendeci olmaz. O yüzden ttnet vardı o yüzden şimdi olmaması tek marka olması tuhaf. Bunları dile getirmemek için ülkeyi ve rekabeti hiç umursamamak lazım
     3. Neyi ezbere konuştuğumu konuştuğumu söylemeden önce kimle konuştuğunuza bakın. Ben 90 yılından bu yana bunları yazıyorum. Bilgileri sizin gibi kulaktan dolma almadım. 3 yıl Turkcell, Avea ve TT’ye iletişim danışmanlığı hizmeti verdim. O yüzden bence bir ayran için kendinize gelin.
     4. 4.5G yazmanız zaten bilgi seviyenizi gösteriyordu. Keşke kastırıp 4.5G’de aynısı olacak filan yazmasaydınız. Keşke frekans ne demek, kim kaç tane almış, bunlarla maksimum hangi hızlara çıkılır filan baksaydınız…
     5. Adınızı sanınızı yazmayıp anonimlik arkasına sığınıp bana onun PR’ı bunun bilmemnesi demeyin. Adınızla sanınızla çıkacaksanız konuşun. Prensip olarak kendini saklayan Türk Telekom’un Ankara çalışanlarına cevap bile vermiyorum. Sizin için kendi prensiplerimi çiğnedim. Doğru mu yaptım bilmiyorum

  • Operatörlerin hiçbiri zaten sütten çıkmış ak kaşık değil ki… Ama yine de kullanıcı faydasına olacak şeylerin bir şekilde yapılması lazım. Bunlar operatörlere para kazandıran ama tüketicinin ihtiyacı için olan şeyler.
   O koca Turk Telekom yıllardır Turkcell’in yaptığı fiber yatırımın iki katını yapabildi anca, devletten aldığınla övünmek bir şey ifade etmiyor. Kendi yapmadı başkalarının da yapmasına izin vermedi, İstanbul vs. yerlerde bile yıllarca alternatif sağlayıcılar fiber döşeyemedi. Ayrıca yerli bir İnternet değişim noktası da Turk Telekom’un işine gelmediği için kurulamadı bir türlü. Turk Telekom’a para kazandırmak varken neden neredeyse bedavaya trafik değiştirsinler ki! Bir siteye girerken TT harici bir sağlayıcı kullanıyorsanız trafiğinin yurtdışından dolaşarak TT’ye ulaştığını farketmiyor kullanıcılar, İnternet yavaş diyorlar. Şimdi elin gavuru gelip İstanbul’da değişim noktası kuruyor; yine yabancılar götürecek parayı. Ha bir de TT son kullanıcıya fiber diye sattığı VDSL ve bakır diye sattığı ADSL hizmetlerinin kalitesinden bahsetmeyelim.
   Ha dersin Turkcell’de olmaz Turk Telekom mobilde olur fiber, sen de onu kullanırsın. Kullanıcıyı zaten hizmeti alması ilgilendirir, şirket önemli değildir. Irak sınırında yaşıyorum, gelen tek fiber Turk Telekom’a ait. O fiber kopunca da ADSL de 3G de kesiliyor anında. Turkcell ise çalışmaya devam ediyor, performans olarak da iyi. Fiberi dağdan tepeden geçiyor üstüne kaç kişi basıyor, yedeklilik de düşündüğü yok, ne performansı bekleyeyim ki bu mantıktan.

   • Bir dönem evimde hem TT hem de Supreonline FTTH fiber kullandım eş zamanlı olarak. Maalesef trafik paylaşımı konusu dile getirdiğiniz gibi çok sakat bir yerde. Bu konuda Telkoder üyeleriyle yaptığımız iki saatlik televizyon söyleşisini yine bu sitede bulabilirsiniz

 4. Kusura bakarım hem ortadan rekebeti kaldıracaksın hem tekel olcaksın oh iyimiş bu akıla gidersek hızlı kaliteli bir hizmet hiçbir zaman alamayız temenim ortak alt yapı için tüm operatorle güçlerini birleştiri sonrasın da bakarız Tek telekom ortada kalıyor mu kalmıyor mu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.