BTK’nın nav hovuyla sektör değerlendimesi

İnterpro’nun artık gelenekselleşen Bilişim 500 araştırmasının sonuçları törenle açıklandı. Törene katılması gereken bakan katılamadı çünkü bir akrabası vefat etmiş. Törene birincilik ödülünü alacak Türk Telekom Genel Müdürü de katılamadı, bir yerden yetişememiş. Toplantının en çok konuşulan tarafı her zaman olduğu gibi BTK’dan gelen mesajlar oldu.

BTK başkanı Tayfun Acarer, sektörle ilgili sorunları sektörün çok büyük bir kısmının bulunduğu toplantıda olanca çıplaklığıyla masaya yatırdı. Bunları dört ana maddede topladı. Bunlardan birincisi sektörün içinde bulunduğu mevcut durum oldu. Acarer genişbantta artışı gündeme getirirken bunun büyük bir kısmının mobl genişbant kullanıcıları olduğunu vurguladı. 2011 yılı itibarıyla en az konuşulan ilk çeyrek rakamlarıyla bile Avrupa’nın en çok ortalama konuşma sürelerine sahip olduğumuzu belirten Acarer geçen sene sahip olduğumuz üçüncülüğü bu sene birinciliğe taşıyacağımız müjdesini verdi. Avrupa’nın en iyi kapsama alanına sahip olduğumuzu da söyleyen Acarer ama yatırım yapılmazsa herşeyin çok kötüye gideceğini söyledi. Diğer taraftan Avrupa’nın en düşük ara bağlantı ücretlerinin bizde olduğunu belirten Acarer bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunu, konuyla ilgili farklı çıkar gruplarıyla karşı karşıya olduğu için çok da netleştirmedi.

Şimdi bu noktada bir takım yanlışları başkanı rahatsız etme pahasına ortaya koyalım: Bir ülkede cep telefonuyla çok ve ucuza konuşulması iyi bir şey mi? Bu cep telefonu radyo dalgaları kısıtlı kaynak değil mi? Sevgi gibi paylaştıkça çoğalan bir şey olmadığı kesin. Eğer hep daha çok konuşmayı teknolojik gelişmelerle kurtarmaya çalışırsak bir noktadan itibaren tıkanacağımız kesin. O yüzden de GSM hizmetini ucuza satmakla övünmek yerine kaliteli bir konuşmayı sağlayacak kadar gerçek değerine satmakla övünmeye çalışmalıyız.

Bu arada ara bağlantı ücretleri diye tabir ettiğimiz o güzelliklerin dibe kadar düşürülmesi, şirketlerin yatırım yapmasını zora sokabilir. Umarım “ara bağlantı ücretleri sıfırlansın” derken, konuşmaları maliyetlerinin altına çekerken bu konuyla ilgili gerekli tüm konular enine boyuna düşünülmüş, hesaplar yapılmıştır. Aksi takdirde tarih, bugünkü regülatörleri iyi giden bir şeyleri zedeleyen kurumlar olarak yazacaktır…

Bu arada Acarer toplantıda cep telefonlarını ülkemizde üretsek milyar dolarları yurt dışına göndermezdik, heba etmezdik dedi. Cep telefonlarını cari açığın en önemli etkenlerinden biri olarak tanımladı. Türkiye’de üretilse çok büyük parayı ülkenin içinde tutabilirmişiz. yi de cep telefonlarını Türkiye’de üretiyoruz diyelim… Bunun içindeki parçaların hangi birini biz üretiyoruz burası muamma… Hangi sabit disk, hangi ekran parçası, hangi işlemci ve hafıza… Telefonu değerli yapan şey ne ki? Kasası mı? Birleştirmesi mi? Yapmayalım böyle…

Tabii ki Tayfun Acarer konuşmasının ciddi bir bölümünde internet filtrelemesine de yer verdi. Yine bizim okuduğumuzu anlamadığımızı söyledi, yine filtrelerden biri filtresiz internet dedi. Yine neyi anlamadığımızı anlamadığını söyledi. Biz de ona Mevcut filtresiz düzen filtreli ya zaten diyemedik.

BTK gözünden sekör böyle işte…