BTK’nın test ettiği telefonlar sınıfta kaldı

telefonlarBTK, cep telefonu ve benzen elektronik ileticim cihazlarından numune toplayıp standart denetimine tabi tutuyor. Bu yılın ilk 9 avında toplanan 660 adet cihaz, BTK laboratuvarında testten geçirilmiş. Test sonucu 661 cihazdan 147’sinde standarda aykırılık tespit edilmiş. Standarda uymayan cihazların buvuk çoğunluğunu CE ve uygunluk belgesi bulunmayan ürünler oluşturmuş. İncelenen cihazlann en çok sınıfta kalan parçası bataryası olmuş.

BTK Laboratuvarı Müdürü Ahmet Emin Turgut cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalann insan sağlığını tehdit etmemesi için SAR (özgül soğurma oranı) ölçümlerini gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Ölçümlerde SAK değerinin Avrupa Komisyonu’nun belirlemiş olduğu limit değer olan 2 W/kg altın da olup olmadığını kontrol ettiklerini belirten Turgut, limitin üzerinde SAR değerine sahip cihazlann piyasadaki satışının yasaklandığını kaydetti.

Zaman gazetesinin bu haberi harika. BTK’nın yaptığı iş de harika. Ama biz son kullanıcılar kaç telefondan kaçının bozuk çıktığını değil bu telefonların isim ve modelini de bilmek istyoruz. Ya bu telefonlar bizim elimizdeki cihazlarsa? Sonuçta test edilen telefonların yüzde 22’si standartların dışında çıkıyor. BTK öyle ya da böyle bu açıklamaları yapmak zorunda. Hem diğer telefonların itibarını kaybetmesini önlemek hem de bizim gözümüzdeki BTK itibarını sağlamlaştırmak için…