BTK’ya “top” yekün koruma

Ülkede tansiyon giderek sertleşiyor. Bu da gereksiz bir biçimde aslında olmaması gerektiği herkes tarafından bilinen sansür kararları yüzünden yapılıyor. Başbakan da dahil olmak üzere interneti muhafazakarlaştırmanın ne kadar zor olduğunu herkes biliyor, alınacak kararların uzun dönem etkisinin internetin büyük bir kısmını kapatmak da dahil olmak üzere birçok gereksiz ve tepki doğuracak sonuçlar ortaya çıkaracağını da herkes biliyor. Ama her nedense bir türlü “aşırı” koruma güdüsünden çıkılamıyor

Ümit Boyner, TÜSİAD başkanı olarak basit bir açıklama yaptı: “İnternet yasakları hepimizi endişelendiriyor.” Bu bir kadın, bir anne, bir iş kadını bakış açısıydı. Arasından hangisini seçerseniz seçin aslında öyle dozu yüksek bir eleştiri de yoktu içinde. Ama başbakan yarısı Bülent Arınç gereksiz sertlikte bir mesaj çıktı:  “Sayın Boyner ve düşüncesindeki kişiler iktidara gelirse her şeyi, porno sitelerini de şiddet yayanları da öldürme tarifleri yapanları da serbest bırakabilirler…”

Boyner de durur mu o kadar sivil toplum yöneten bir insan, tabi ki o da cevap verdi: ‘Tutumu korkutucu. Nedenini bilemediğimiz bir hezeyanla, bu kadar ağır bir hakaret yöneltmek, konuyu seviyesiz bir siyasi istismar konusu haline getirmekten başka bir şey değildir!”

İnternet için söylenen küçük bir söz herkesin içindeki sıkışıklıkların patlama yapmasına neden olmuştu: “TÜSlAD’ın bizde güven zafiyeti meydana getiren tutumu var” diyen Arınç, “TÜSİAD demokratikleşme adına, özgürlükler bazı anayasal değişiklikler, yeni anayasa yapma konusunda sözler söylüyorlar, raporlar tanzim ediyorlar, kamuoyuna açıklıyorlar ama sonra bir bakıyorsunuz gelen tepkiler karşısında hemen yapmadım, görmedim, duymadım havasına giriyorlar. TÜSİAD, geçmişten bu yana hiç değişmemiş. Düşüncelerine sahip çıkmayan, görüşlerini savunmayan Türkiye’de daha ileri demokrasi konusunda sözüne adeta güvenilemeyen bir kuruluş haline geldi. TÜSİAD, sanayi ve iş adamlan toplululuğuysa, kendi alanındaki kendi meslektaşlanyla veya üyeleriyle ilgili konularda daha fazla söz söylemesi daha doğru olacak. TÜSİAD Başkam ve üyeleri biliyor ki; Ak Parti döneminde sanayici ve iş adamlan hallerinden memnundur, yeni yatırımlar yapıyorlar, daha çok para kazanıyorlar, daha çok ihracat yapıyorlar, işlerini genişletiyor ve büyütüyorlar. Bu konuda hükümeti eleştiremezler. Bunlanyapamayınca başka alanlarda hükümeti eleştirmeye çalışıyorlar…”

BTK böylesine topyekün korunmaktan mutludur umarız. Ülkenin tepe yönetimini bu hallere düşürmek, ülkenin önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla kavga ettirmek eğer herkesin içine siniyorsa yapacak bir şey yok.