BTK’ya yeni atananların detayları

btkHükümet kurulmasına sayılı günler kala BTK’ya iki yeni isim atandı. Her ne kadar BTK, kurulması muhtemel hükümetlerden bağımsız bir yapı sergilese de yine de meclisin açılacağı gündne bir gün önce bu atamaların yapılması ilginç karşılandı.

İsimlerden biri Musa Şahin. Şahin; 1969 yılında Ankara’da doğdu, ilk, orta ve lise öğrenimine Ankara’da devam etti. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Mezuniyetinden sonra bir süre Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Ardından çeşitli kamu kurumu ve özel şirketlerde yöneticilik yaptı. Şahin, 28/01/2010 tarihinde BTK’ya kurul üyesi olarak atandı. 16/01/2014 tarihli ve 2014/İK/29 sayılı kararıyla, Kurul II. Başkanı Dr. Ayhan Beydoğan’ın görevinden çekilmesiyle boşalan Kurul II. Başkanlığına, Kurul Üyesi olarak seçilmişti. Şahin BTK Telekomünikasyon Sektörü Temsilcisi olarak atandı. Bu görev için birçok isim konuşulmuş, Türk Telekom’dan çıkan isimler bu görevle anılmıştı.

Figen Kılıç ise kuruma Telekomünikasyon Hizmetleri Temsilcisi olarak atandı. Kılıç iş hayatına Belbim’de başlamış. Ardından Çalık Holding’de kent ve ödeme sistemleri üstüne çalışmalar yürütmüş ve direktörlük seviyesine kadar yükselmiş. Burdan ayrıldıktan sonra kısa bir danışmanlık sürecinden sonra Turkcell’e girmiş. BTK’daki göreve gelinceye kadar Turkcell’de mobil ödeme sistemleri, NFC ve SMS bilet gibi uygulamalarda görev almış. ePara ve bunun regülasyonları konusunda çalışmları var.