Casusa karşı telefonlar püskevit kutusuna

Alman bir kimya firmasının Pazartesi günü yapmış olduğu bir açıklamaya göre şirketin yöneticileri toplantılarda olası sektörel casusluklara önlem olarak cep telefonlarını metal bisküvi kutularında taşımaya başladılar. Essen merkezli özel kimyasal üreticisi şirketin sözcüsü Alexandra Boy’un yaptığı açıklamada uzmanların, cep telefonlarının kapalı olduğu zamanlarda bile gizli dinlemelerde çok sık kullanıldığını söylediklerine değindi.

Boy, Wirtschaftswoche adlı günlük gazetedeki haberi onaylayarak, bu yönteme genellikle araştırma ve geliştirme gibi hassas konuların konuşulduğu toplantılarda başvurulduğu bilgisini verdi. Bisküvi kutuları elektromanyetik radyasyon dalgalarını engelleyerek olası tuzakları engelleme olanağı sağlıyor. Böylece cep telefonlarından sadece arama dinlemenin değil aynı zamanda e-postaların hacklenmesinin de engellemesini sağladıklarını belirtiyor.

Şirket 34 bin çalışanı ve 13 milyon euro satış hacmiyle uzmanların yönlendirmesi doğrultusunda başvurduğu bu yöntem ile kendisini korumaya almakla haksız da sayılmıyor. Çünkü sektörel casusluk artık çok ilerlemiş bir boyutta günümüz şirketleri tehdit eder hale geldi.

Bu ay içinde Alman hükümeti, Bonn’da yalnızca şirketleri korumaya yönelik değil aynı zamanda sanal saldırılara karşı bir altyapı sistemi kurmaya yönelik yeni bir ulusal bir birim açmış bulunuyor.