Çelebiler: Sadece ADSL değil hat da taşınsın

Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından Sapanca’da gerçekleştirilen 5. Telekom Zirvesi’ne katılan Çelebiler, çok uzun süredir rekabetin bulunmadığı sabit hat sektörünün bir kaç yıldır rekabete açıldığını söyledi. Alternatif operatörlerin fiber döşeyebildiklerini ve kendi alt yapılarını kurabildiklerini dile getiren Çelebiler, “Ancak pratikte bir sürü sıkıntı var. Fiber döşemeye çalışıyoruz. İzinler alınamıyor. Belediyelerle sorunlar var. Bu işleri çözmeye çalışıyoruz. Türk Telekom’un birçok yerde atıl duran alt yapısı var. Onu paylaşalım diyoruz. Özellikle Avrupa’da internet tarafında patlama var. Eskiden 1- 2 megabit iyiydi. Şimdi 10-20 ve 100 megabitlerden bahsediyoruz. Türkiye biraz geride kaldı. Bunları nasıl çözeceğiz. 100 megabitlere nasıl ulaşacağız. Çok istekli yatırım yapmak isteyen alternatif operatörler var. Bu konuda da Türknet çok ciddi yatırımlar yapıyor. Ama bazı şeylerde ciddi sıkıntı yaşlanıyor. İzinler alamıyoruz. Bu hatları döşeyemiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin çok gözde, iyi sonuçlar veren ve hızlı büyüyen bir ekonomisinin bulunduğunu anlatan Çelebiler, bu büyümeyi bazı sıkıntılardan dolayı telekom sektöründe göremediklerini ifade etti. Sabit tarafta sektörün bir süredir oldukça durgun olduğunu vurgulayan Çelebiler; ‘Sektör oldukça durgun. Geniş bant da öyle. Telefon hat sayısında bir azalma var. Mobil daha hareketli, ama mobil tarafında da bir yavaşlama var. Bunu çözmek istiyoruz. Bazı önlemler alabilirsek 2011 yılının daha iyi olacağını düşünüyorum. Yapısal olarak sektöre baktığımızda Türk Telekom’un sabit tarafta hala yüzde 90’ı aşan bir pazar payı söz konusu. Bir yandan liberalleşme ve pazarın rekabete açılması başladı. Ama kağıt üstünde kaldı.” dedi.

Avrupa ülkelerine bakıldığında pazar payının alternatif operatörler için yüzde 40 ila 50’lere varırken yerleşik eski operatörün de yüzde 50 ila 60’lara gerilediğinin görüldüğüne dikkati çeken Çelebiler, şöyle konuştu- ‘Şimdi yavaş yavaş Türkiye’de de bunların yaşanacağını düşünüyoruz. Eğer bunlara çözüm bulabilirsek, pazarın büyümesiyle Türk Telekom’un pazar payı azalır, ama daha büyük bir pazarda Türk Telekom’a da önemli işler düşer. Rekabet sayesinde yenilikçi hizmetler ve daha yüksek hızlar sağlanacak. Sektör gerilemeye başladı ve yerinde sayıyor. Avrupa’daki değişime göre biz geriye düşmeye başladık. Hiç de normal değil. Bunlar gerçekleşirse tekrar sektör canlanır diye ümit ediyoruz.’

Alternatif operatörler içinde TürkNet’in çok ciddi büyüme içinde olduğunu ve abone sayısının 100 bin civarlarında bulunduğunu kaydeden Çelebiler, geçen yıl yüzde 40, ondan önceki sene yüzde 60 büyüdüklerini söyledi. Bu yılki bütçelerinde büyüme oranının yüzde 47 olduğunu belirten Çelebiler; ‘Bu zorluklara rağmen TürkNet adına diyebilirm ki çok iyi bir dönemdeyiz. Çok hızlı büyüyoruz. Bunların sonunda ciddi sayıda abonemiz artıyor. Hala baktığınızda pazar payı alternatif operatörlerin yüzde 10’un altında. Hala ufak bir şeyi temsil ediyoruz. Bunun kökten bir değişmesi gerekiyor.’ ifadesini kullandı.

ADSL taşınabilirliğinin bir kaç ay önce başladığını anımsatan Çelebiler, bunun sektöre heyecan ve hareketlilik getirdiğini dile getirdi. Bu taşımanın aynısının telefon hizmetlerinde de olmasını istediklerine dikkati çeken Çelebiler, sözlerini şöyle sürdürdü- ‘Artık bir ADSL abonesi numara taşınabilirliğinde olduğu gibi çok basit bir şekilde hattını bir başka operatöre taşıyabiliyor. Biz bunun aynısı sabit telefon taşınabilirliğinde de olması lazım. Bunlar çok kolay olmuyor. Sabit hat taşımak istiyoruz. Hepimiz biliyoruz ki GSM’de çok etkin bir taşıma yaşandı. Sabitte henüz bu etkinliği yaratamadık. Bu sıkıntıları çözmeye çalışıyoruz. Bunları çözebildiğimizde tüketici tercihini kullanabilecek. Tüketicinin daha fazla alternatifle karşı karşıya gelmesi daha iyi fiyat alması, daha yüksek hızlara kavuşması ve daha fazla kampanyadan istifade edilmesini sağlayabilecek. Bu da tüketicinin lehine olacak.’